Životna sredina

Termoelektrana Šoštanj odustala od dodavanja čvrstog otpada u ugalj

Termoelektrana Sostanj odustala cvrstog otpada ugalj

Slika: Šaleško eko gibanje

Objavljeno

11.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.02.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kritikovan zbog toga što traži da se o mogućnosti koincineracije izjasne i susedne opštine nakon što su odbornice i odbornici u Šoštanju već glasali protiv, TEŠ je objavio da više neće raditi na dobijanju ekološke dozvole za spaljivanje otpada u termoelektrani.

Uprava preduzeća Termoelektrarna Šoštanj – TEŠ, koje posluje u okviru državnog Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), saopštila je da neće nastaviti postupak za dobijanje ekološke dozvole za projekat spaljivanja čvrstog otpada zajedno s ugljem. Firma je ranije objavila da će obustaviti poduhvat ukoliko ga ne podrži lokalna zajednica u toj oblasti na severu Slovenije.

Opština Šoštanj je zatim odbacila predlog uvođenja koincineracije, s malim udelom otpada tipa SRF. Dve kompanije su pozvale da glasaju i skupštine dve susedne lokalne samouprave, na šta su zaštitnici i zaštitnice životne sredine iz Šaleškog eko gibanja uzvratili da to nije u skladu s onim što je rečeno.

Šmartno nije ni nameravalo da se izjasni o projektu za TE Šoštanj

TEŠ sada poručuje da samo želi da ispoštuje te opštine i pozvao ih da se izjasne ukoliko žele. Vlasti u Šmartnom ob Paki su istakle da nisu planirale da glasaju po ovom pitanju, a Velenje će po svoj prilici zauzeti stav tek sledećeg meseca. Stručna komisija u Velenju je već ustanovila da bi spaljivanje otpada u Šoštanju nanelo štetu životnoj sredini.

Stručna komisija u Velenju je već ustanovila da bi spaljivanje otpada u Šoštanju nanelo štetu životnoj sredini, a glasanje je planirano za mart

Firma je dodala da je odluka o obustavljanju projekta donesena uprkos uverenju menadžmenta da je izvodljiv i ekološki prihvatljiv. Između ostalog, firma je poručila da se nada da će zajedno s lokalnom zajednicom iznaći rešenja za postepenu transformaciju Šaleške doline u niskougljenično društvo.

TEŠ tvrdi da bi koincineracija sprečila skok cene grejanja

Dodatni spor oko koincineracije ticao se cene grejanja. TEŠ tvrdi da bi uz mali udeo otpada u kotlovima proizvodnja energije bila jednaka, a da bi se troškovi na ime dozvola za ispuštanje ugljen-dioksida smanjili. Tako bi se sprečio veći rast računa za grejanje, kažu u firmi i ukazuju na povećanje cene ovih sertifikata u sistemu ETS Evropske unije.

Inače, referentni terminski ugovori su u Londonu danas prvi put premašili 40 evra za tonu CO2. Cena je skočila skoro 23 odsto od početka godine, a rekordi se nižu još od prve polovine decembra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija solar soncna vipava vojska kasarne mors seng dars

Opština i vojska sa državnom elektroprivredom i preduzećem za puteve instaliraju solar u Sloveniji

11. februar 2021. - Solar će graditi Soške elektrarne Nova Gorica, Ministarstvo odbrane, Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji i Opštinu Vipava

krah prenosne mreze u spaniji portugalu ekstremne temperaturne oscilacije

Za krah prenosne mreže u Španiji, Portugalu okrivljeno ekstremno variranje temperature

11. februar 2021. - Danas je po celoj Španiji i Portugalu nestalo struje, kao i u Andori i delu južne Francuske. Havarija je jedna od najgorih do sada u Evropi.

Negativne cene struje Rumuniji Sloveniji radnim danima

Negativne cene struje se u Rumuniji, Sloveniji javile i radnim danima

11. februar 2021. - Rumunija i Slovenija na tržištu struje za dan unapred prvi put doživljavaju negativne cene za radne dane, umesto za vikende i praznike

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

11. februar 2021. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju