Električna energija

TENDER: Studija o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidrosistem Trebišnjica

TENDER-Studija-klimatske-promene-hidrosistem-Trebisnjica

Slika: HET

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Bosni i Hercegovini objavio je tender za izradu Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica.

Rok za podnošenje ponuda ističe 25. jula.

UNDP u BiH sprovodi Nacionalni plan za prilagođavanje (NAP), koji se finansira iz Programa za zelenu klimu (Green Climate Facility – GCF), u okviru kojeg je predviđena izrada Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica, navodi se u oglasu UNDP-a.

Ključni ciljevi studije su analiza uticaja klimatskih promena na trenutno stanje razvoja hidroenergetskog sistema i njegove efikasnosti. Neophodno je analizirati i planirano eliminisanje trenutnih negativnih uticaja i proceniti ono što je postignuto u dosadašnjem razvoju, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Nakon analize trenutnog stanja, kako se navodi, neophodno je analizirati buduće stanje, odnosno planirano širenje hidroenergetskog sistema Trebišnjica (ključni objekti sistema nedostaju – hidroelektrana (HE) Nevesinje, HE Dabar, HE Bileća i HE Dubrovnik 2) kao alternativu u borbi protiv klimatskih promena.

Objekte hidroenergetskog sistema na Trebišnjici sada koriste Elektroprivreda ERS – HE Trebinje 1 i HE Trebinje 2, kao i jedan generator u HE Dubrovnik G2, Elektroprivreda Herceg-Bosne (EPHZHB) – HE Čapljina, i Hrvatska elektroprivreda (HEP) – jedan generator u HE Dubrovnik. Tri kompanije iz dve zemlje – BiH i Hrvatska, s tim da su dve iz dva različita entiteta u BiH.

U toku tender za HE Dabar

ERS namerava da izgradi HE Dabar snage 160 MW. Tenderska procedura za ovaj projekat je u toku. U novembru 2018. godine, ERS je izabrao konzorcijum koji predvodi AF-Consult Switzerland za pružanje savetodavnih usluga u procesu dodele ugovora po sistemu ključ u ruke.

Višenamenski sistem Trebišnjica ima vrlo složen sastav, koji se postepeno razvija. Proširenje postojećeg sistema planirano je kroz projekat Gornji horizonti.

Trenutno sistem obuhvata akumulacije Bilećkog jezera i Trebinja, kao i HE Trebinje 1, HE Trebinje 2, HE Dubrovnik 1 i HE Čapljina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

5. jul 2019. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

5. jul 2019. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

5. jul 2019. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

5. jul 2019. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom