Električna energija

TENDER: Studija o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidrosistem Trebišnjica

TENDER-Studija-klimatske-promene-hidrosistem-Trebisnjica

Slika: HET

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Bosni i Hercegovini objavio je tender za izradu Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica.

Rok za podnošenje ponuda ističe 25. jula.

UNDP u BiH sprovodi Nacionalni plan za prilagođavanje (NAP), koji se finansira iz Programa za zelenu klimu (Green Climate Facility – GCF), u okviru kojeg je predviđena izrada Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica, navodi se u oglasu UNDP-a.

Ključni ciljevi studije su analiza uticaja klimatskih promena na trenutno stanje razvoja hidroenergetskog sistema i njegove efikasnosti. Neophodno je analizirati i planirano eliminisanje trenutnih negativnih uticaja i proceniti ono što je postignuto u dosadašnjem razvoju, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Nakon analize trenutnog stanja, kako se navodi, neophodno je analizirati buduće stanje, odnosno planirano širenje hidroenergetskog sistema Trebišnjica (ključni objekti sistema nedostaju – hidroelektrana (HE) Nevesinje, HE Dabar, HE Bileća i HE Dubrovnik 2) kao alternativu u borbi protiv klimatskih promena.

Objekte hidroenergetskog sistema na Trebišnjici sada koriste Elektroprivreda ERS – HE Trebinje 1 i HE Trebinje 2, kao i jedan generator u HE Dubrovnik G2, Elektroprivreda Herceg-Bosne (EPHZHB) – HE Čapljina, i Hrvatska elektroprivreda (HEP) – jedan generator u HE Dubrovnik. Tri kompanije iz dve zemlje – BiH i Hrvatska, s tim da su dve iz dva različita entiteta u BiH.

U toku tender za HE Dabar

ERS namerava da izgradi HE Dabar snage 160 MW. Tenderska procedura za ovaj projekat je u toku. U novembru 2018. godine, ERS je izabrao konzorcijum koji predvodi AF-Consult Switzerland za pružanje savetodavnih usluga u procesu dodele ugovora po sistemu ključ u ruke.

Višenamenski sistem Trebišnjica ima vrlo složen sastav, koji se postepeno razvija. Proširenje postojećeg sistema planirano je kroz projekat Gornji horizonti.

Trenutno sistem obuhvata akumulacije Bilećkog jezera i Trebinja, kao i HE Trebinje 1, HE Trebinje 2, HE Dubrovnik 1 i HE Čapljina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Drugi grcki LNG terminal pocinje s radom 1 oktobra

Drugi grčki LNG terminal počinje s radom 1. oktobra

5. jul 2019. - Nakon polugodišnjeg kašnjenja, LNG terminal Alexandroupolis u Grčkoj je spreman da 1. oktobra bude pušten u rad

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

5. jul 2019. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Kod Livna izgradnja vetroparka Siroka draga 125 4 MW

Kod Livna počinje izgradnja vetroparka Široka draga od 125,4 MW

5. jul 2019. - Imres Smart Greenergy je potpisao ugovor sa izvođačem za svoj projekat vetroelektrane Široka draga u Hercegovini

crna gora gasovod lng terminal sahmanovic

Šahmanović: Gasovod IAP i LNG terminal su strateški projekti za Crnu Goru

5. jul 2019. - Izgradnja terminala za tečni prirodni gas i Jadransko-jonskog gasovoda su strateški projekti, poručio je ministar Admir Šahmanović