Električna energija

TENDER: Studija o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidrosistem Trebišnjica

TENDER-Studija-klimatske-promene-hidrosistem-Trebisnjica

Slika: HET

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Bosni i Hercegovini objavio je tender za izradu Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica.

Rok za podnošenje ponuda ističe 25. jula.

UNDP u BiH sprovodi Nacionalni plan za prilagođavanje (NAP), koji se finansira iz Programa za zelenu klimu (Green Climate Facility – GCF), u okviru kojeg je predviđena izrada Studije o ekonomskom uticaju klimatskih promena na hidroenergetski sektor u Republici Srpskoj – višenamenski hidrosistem Trebišnjica, navodi se u oglasu UNDP-a.

Ključni ciljevi studije su analiza uticaja klimatskih promena na trenutno stanje razvoja hidroenergetskog sistema i njegove efikasnosti. Neophodno je analizirati i planirano eliminisanje trenutnih negativnih uticaja i proceniti ono što je postignuto u dosadašnjem razvoju, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Nakon analize trenutnog stanja, kako se navodi, neophodno je analizirati buduće stanje, odnosno planirano širenje hidroenergetskog sistema Trebišnjica (ključni objekti sistema nedostaju – hidroelektrana (HE) Nevesinje, HE Dabar, HE Bileća i HE Dubrovnik 2) kao alternativu u borbi protiv klimatskih promena.

Objekte hidroenergetskog sistema na Trebišnjici sada koriste Elektroprivreda ERS – HE Trebinje 1 i HE Trebinje 2, kao i jedan generator u HE Dubrovnik G2, Elektroprivreda Herceg-Bosne (EPHZHB) – HE Čapljina, i Hrvatska elektroprivreda (HEP) – jedan generator u HE Dubrovnik. Tri kompanije iz dve zemlje – BiH i Hrvatska, s tim da su dve iz dva različita entiteta u BiH.

U toku tender za HE Dabar

ERS namerava da izgradi HE Dabar snage 160 MW. Tenderska procedura za ovaj projekat je u toku. U novembru 2018. godine, ERS je izabrao konzorcijum koji predvodi AF-Consult Switzerland za pružanje savetodavnih usluga u procesu dodele ugovora po sistemu ključ u ruke.

Višenamenski sistem Trebišnjica ima vrlo složen sastav, koji se postepeno razvija. Proširenje postojećeg sistema planirano je kroz projekat Gornji horizonti.

Trenutno sistem obuhvata akumulacije Bilećkog jezera i Trebinja, kao i HE Trebinje 1, HE Trebinje 2, HE Dubrovnik 1 i HE Čapljina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

5. jul 2019. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

5. jul 2019. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

5. jul 2019. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja

global energy monitor coal power china india world

Ugalj u 2024: Kina i Indija novim termoelektranama nadoknađuju zatvaranja u ostalim delovima sveta

5. jul 2019. - Kapacitet termoelektrana na ugalj u svetu povećao se prošle godine za 18,8 GW, što je najmanji rast u poslednjih 20 godina