Otpad

TENDER: Priprema Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Beograda u periodu 2021-2030.

TENDER-Priprema-Lokalni-plan-upravljanja-otpadom-grada-Beograda

Photo: Pixabay

Objavljeno

26.08.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.08.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Beograd objavio je javni poziv za izradu Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Beograda u periodu 2021-2030. Rok za dostavljanje ponuda je 16. septembar.

Lokalni plan upravljanja otpadom, kako se navodi u Pozivu za dodstavljanje ponuda, trebalo bi da obezbedi uspostavljanje sistema i organizacije upravljanja inertnim i neopasnim otpadom na način kojim se obezbeđuju najmanji rizici i opasnosti po životnu sredinu i uslovi za prevenciju nastajanja otpada, ponovno iskorišćenje i reciklažu otpada, iskorišćenje korisnih svojstava otpada, odlaganje ako ne postoji drugo odgovarajuće rešenje, kao i razvijanje svesti o upravljanju otpadom.

Lokalni plan upravljanja otpadom je polazni, strateški dokument u ovoj oblasti kojim se definišu ciljevi upravljanja otpadom u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom i Nacionalnom strategijom upravljanja otpadom.

Lokalni plan će obuhvatiti i sve zakonom predviđene pojedinačne programe koji će biti izrađeni za sakupljanje neopasnog i opasnog otpada iz domaćinstva, sakupljanje komercijalnog otpada, smanjenje biorazgradivog i ambalažnog otpada u komunalnom otpadu, upravljanje industrijskim otpadom, ponovnu upotrebu i reciklažu komponenata komunalnog otpada, programe razvijanja javne svesti i odgovornosti u upravljanju otpadom. Takođe, plan će sadržati i podatke o vrstama, količinama i poreklu ukupnog otpada koji nastaje, odnosno koji će biti iskorišćen ili odložen na području grada Beograda, navodi se u Javnom pozivu.

Izrada Lokalnog plana upravljanja otpadom obuhvata:

  • Izradu strateške procene uticaja Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Beograda u periodu 2021.-2030. godine i
  • Izradu Lokalnog plana upravljanja otpadom grada Beograda u periodu 2021-2030. godine.

Kako se navodi u konkursnoj dokumentaciji, imajući u vidu da je Grad Beograd 2017. godine, zaključio Ugovor o Javno privatnom partnerstvu u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada na deponiji Vinča sa stranim partnerom, a između ostalog u svrhu poboljšanja i uvođenja naprednih tehnologija za tretman otpada u budućnosti, potrebno je definisati u okviru Lokalnog plana, posebno izgradnju određenih postrojenja i to:

  • za proizvodnju energije iz otpada;
  • za tretman građevinskog otpada;
  • za prečišćavanje procednih voda;
  • za izgradnju nove deponije;
  • za sanaciju postojeće deponije.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vinca beo cista energija spaljivanje otpada elektrana postrojenje

Beo Čista Energija zvanično započela proizvodnju energije iz otpada u Vinči

26. avgust 2019. - Prvo spaljivanje otpada Beo Čista Energija sprovela je februara 2023. čime je započela poslednja faza probnog rada postrojenja

co2 je co2 zero waste europe traži da se spaljivanje otpada uključi u eu ets

CO2 je CO2: Zero Waste Europe traži da se spaljivanje otpada uključi u EU ETS

26. avgust 2019. - Spalionice bi mogle da postanu izvor energije sa najviše emisija CO2 kada se prestane sa upotrebom uglja, upozorava Zero Waste Europe

francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

26. avgust 2019. - Veliko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda trebalo bi da pomogne očuvanju kvaliteta vode i biodiverziteta Dunava i Save

Pozar na deponiji: Da li nam je neodgovornost došla na naplatu

Požari na deponijama: Neodgovornost došla na naplatu

26. avgust 2019. - Požar koji je izbio u Regionalnom centru za upravljanje otpadom Duboko je poslednji poziv na otrežnjenje, kažu Gojkan Stojinović i Kristina Cvejanov, eksperti za upravljanje otpadom