Električna energija

Tehnologija inspirisana radom ljudskog srca pretvara snagu talasa u energiju

bova za proizvodnju struje

Foto: CorPower Ocean

Objavljeno

26.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dok solarna i vetroenergija zavise od vremenskih uslova, talasi su na mnogim mestima neprekidan i snažan izvor energije – ali nedovoljno iskorišćen. Švedska kompanija CorPower Ocean napravila je mašinu u obliku bove koja, funkcionišući slično kao ljudsko srce, energiju talasa pretvara u struju.

Jedan od najvećih izazova zelene tranzicije jeste obezbeđivanje stabilnog snabdevanja energijom, kakvo pružaju fosilna goriva. Energija sunca i vetra je, s druge strane, nepredvidiva i varijabilna. Međutim, jedan od najvećih obnovljivih izvora energije ostaje gotovo neiskorišćen – okeani, koji pokrivaju 71 odsto Zemljine površine, predstavljaju ogroman potencijal za proizvodnju čiste energije.

Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) procenjuje da bi energija talasa mogla da omogući proizvodnju 29,5 petavat-sati električne energije godišnje, što je gotovo deset puta više od ukupne godišnje potrošnje struje u Evropi.

Trenutno postoji nekoliko tehnologija, a posebno se izdvaja inovacija iz Švedske. Kardiolog Stig Lundbek, inspirisan radom ljudskog srca, osnovao je 2009. godine kompaniju CorPower Ocean s ciljem da pronađe način za iskorišćavanje potencijala energije talasa.

CorPack je ogromna bova koja pretvara kretanje talasa u električnu energiju

Nakon višegodišnjih hidrodinamičkih istraživanja, kompanija je razvila CorPack, ogromnu bovu napravljenu od izdržljivih, laganih materijala, koja pretvara kretanje talasa u električnu energiju.

Slično kao što srce koristi hidraulički pritisak za pumpanje krvi u jednom smeru, CorPack funkcioniše tako što zateže bovu nadole, dok je talasi guraju nagore. Ova energija kretanja se pretvara u rotaciju, koja zatim proizvodi električnu energiju pomoću generatora.

Prvi CorPack instaliran je u blizini severne obale Portugala, odakle snabdeva portugalsku električnu mrežu.

Energija talasa tek treba da demonstrira komercijalno održive tehnologije

Talasi imaju najveću gustinu energije od svih obnovljivih izvora. Iako su povezani s vetrom, manje su varijabilni od energije vetra. Energija plime i oseke smatra se najpredvidljivijom od svih obnovljivih izvora energije.

Ipak, razvoj ovih tehnologija zaostaje u odnosu na ostale u tom domenu. Hose Migel Rodriges, viši naučnik u SINTEF-u, jednom od najvećih evropskih istraživačkih instituta, rekao je za Euronews da je glavni izazov konkurentnost. „Za razliku od vetra i sunca, energija talasa i plime tek treba da demonstrira komercijalno održive tehnologije u velikim razmerama“, objašnjava Rodriges.

Osim što moraju da budu efikasne, ove tehnologije moraju i da izdrže ekstremne sile okeana, kaže Rodriges i dodaje da su mnogi prototipovi propali ili nisu ispunili očekivanja, dok su se vetroelektrane i solarni parkovi na moru pokazali kao pouzdani.

Ipak, CorPower Ocean je ove godine jedan od izabranih u programu Evropskog saveta za inovacije (EIC) Accelerator za 2024. godinu, u okviru izazova ‘Obnovljivi energetski resursi i njihov celokupni lanac vrednosti’. Kompaniji je dodeljeno 2,5 miliona evra bespovratnih sredstava, a pratiće ih preliminarna investicija u vlasnički kapital od 15 miliona evra. Ulaganje je namenjeno ubrzavanju komercijalizacije njene tehnologije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

26. februar 2025. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

26. februar 2025. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

26. februar 2025. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

26. februar 2025. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji