OIE

Taaleri i Masdar pokreću zajedničke investicije u vetroenergetske i solarne projekte u CIE

Foto: Twitter.com/Masdar

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Finska kompanija Taaleri Energia, koja razvija vetroenergetske i solarne projekte i upravlja fondovima, i Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potpisali su danas ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za razvoj projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u centralnoj i istočnoj Evropi (CIE).

Kompanije Masdar i Taaleri, koje već uspešno sarađuju u regionu Zapadnog Balkana, sada planiraju da prošire saradnju na razvoju vetroenergetskih i solarnih fotonaponskih projekata, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Odluka kompanija Masdar i Taaleri da zajednički razvijaju projekte OIE u regionu CIE delimično je zasnovana na predviđenom rastu sektora obnovljivih izvora energije i značajnim potencijalnim kapacitetima OIE u regionu. U ove kapacitete se ubrajaju vetroenergetski projekti na kopnu u Poljskoj, gde se očekuje izgradnja 3 GW novih kapaciteta u narednih nekoliko godina.

U saopštenju se podseća i da su multilateralne institucije pozvale zemlje Zapadnog Balkana da sagledaju mogućnosti za zamenu značajnog dela zastarelih kapaciteta na ugalj, ukupne snage 9 GW, obnovljivim izvorima energije. Podseća se i da Grčka planira izgradnju novih 2,3 GW solarnih i vetroenergetskih kapaciteta do kraja 2020. godine.

Masdar ulaže u najveće vetroparkove u Srbiji i Crnoj Gori

Zajedničko preduzeće će dodatno ojačati strateško partnerstvo kompanija Masdar i Taaleri na polju OIE. Fond Taaleri Energia SolarWind I i Masdar su do sad zajednički ulagali u Čibuk 1, vetropark instalisane snage 158 MW u Srbiji, i Baynouna Solar Energy Company, kompaniju koja gradi solarnu elektranu snage 248 MWp, najveću u Jordanu.

Masdar razvija portfolio projekata OIE na Balkanu ulaganjem u velike vetroenergetske projekte na kopnu. U regionu Zapadnog Balkana, uz vetropark Čibuk 1 u Srbiji, koji je u režimu fid-in tarifa, Masdar je u 2017. objavio i da je kupio udeo od 49% u vetroparku Krnovo instalisane snage 72 MW.

Krnovo, najveći i jedini vetropark koji već proizvodi električnu energiju u Crnoj Gori, prima državne podsticaje za OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih Alfi Aspiravi Zero Emissions livno vetropark

Tri firme dogovorile gradnju vetroparka snage 125 MW u BiH

15. januar 2019. - Projekat vetroparka je blizu faze u kojoj će biti spreman za izgradnju, planiranu za 2025. ili 2026. godinu

epcg gvozd komarnica krusevo djukanovic

HE Komarnica zaustavljena već dve godine, završetak VE Gvozd kasni godinu dana

15. januar 2019. - Vetropark Gvozd, snage 54 MW, i hidroelektrana, kapaciteta 172 MW, su među najvažnijim investicijama Elektroprivrede Crne Gore

irena vodonik trgovina

IRENA: Novi lanci snabdevanja vodonikom moraju biti održivi

15. januar 2019. - Novo svetsko tržište obnovljivog vodonika može stvoriti prilike za zemlje u razvoju, ali se mora voditi računa o održivosti, navodi IRENA

srbija nis sinopec gasprom

NIS i Sinopec će razvijati projekte za zelenu energiju i skladištenje CO2

15. januar 2019. - Iza NIS-a je Gasprom, a iza Sinopec Petroleum Engineering Corporation, Sinopec, jedna od najvećih naftno-gasnih kompanija u svetu