OIE

Taaleri i Masdar pokreću zajedničke investicije u vetroenergetske i solarne projekte u CIE

Foto: Twitter.com/Masdar

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Finska kompanija Taaleri Energia, koja razvija vetroenergetske i solarne projekte i upravlja fondovima, i Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potpisali su danas ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za razvoj projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u centralnoj i istočnoj Evropi (CIE).

Kompanije Masdar i Taaleri, koje već uspešno sarađuju u regionu Zapadnog Balkana, sada planiraju da prošire saradnju na razvoju vetroenergetskih i solarnih fotonaponskih projekata, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Odluka kompanija Masdar i Taaleri da zajednički razvijaju projekte OIE u regionu CIE delimično je zasnovana na predviđenom rastu sektora obnovljivih izvora energije i značajnim potencijalnim kapacitetima OIE u regionu. U ove kapacitete se ubrajaju vetroenergetski projekti na kopnu u Poljskoj, gde se očekuje izgradnja 3 GW novih kapaciteta u narednih nekoliko godina.

U saopštenju se podseća i da su multilateralne institucije pozvale zemlje Zapadnog Balkana da sagledaju mogućnosti za zamenu značajnog dela zastarelih kapaciteta na ugalj, ukupne snage 9 GW, obnovljivim izvorima energije. Podseća se i da Grčka planira izgradnju novih 2,3 GW solarnih i vetroenergetskih kapaciteta do kraja 2020. godine.

Masdar ulaže u najveće vetroparkove u Srbiji i Crnoj Gori

Zajedničko preduzeće će dodatno ojačati strateško partnerstvo kompanija Masdar i Taaleri na polju OIE. Fond Taaleri Energia SolarWind I i Masdar su do sad zajednički ulagali u Čibuk 1, vetropark instalisane snage 158 MW u Srbiji, i Baynouna Solar Energy Company, kompaniju koja gradi solarnu elektranu snage 248 MWp, najveću u Jordanu.

Masdar razvija portfolio projekata OIE na Balkanu ulaganjem u velike vetroenergetske projekte na kopnu. U regionu Zapadnog Balkana, uz vetropark Čibuk 1 u Srbiji, koji je u režimu fid-in tarifa, Masdar je u 2017. objavio i da je kupio udeo od 49% u vetroparku Krnovo instalisane snage 72 MW.

Krnovo, najveći i jedini vetropark koji već proizvodi električnu energiju u Crnoj Gori, prima državne podsticaje za OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

15. januar 2019. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

15. januar 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

15. januar 2019. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

15. januar 2019. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini