OIE

Kompanija Masdar iz UAE postala suvlasnik vetroelektrane u Crnoj Gori

Photo: Pixabay

Objavljeno

15.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Masdar, koja se bavi obnovljim izvorima energije, sa sedištem u Abu Dabiju, potpisala je sa firmom Akuo Energy, vodećim francuskim nezavisnim proizvođačem iz obnovljivih izvora energije, ugovor o kupovini akcija u vetroparku Krnovo u Crnoj Gori.

Obe strane su najavile da će u skladu sa sporazumom, Masdar kupiti 49 odsto akcija firme Krnovo Green Energy, koja upravlja vetroelektranom snage 72 MW, zvanično puštene u rad novembra 2017. godine.

Sporazum su potpisali Niall Hannigan, glavni finansijski službenik kompanije Masdar, i Eric Scotto, izvršni direktor Akuo Energy, tokom manifestacije Abu Dhabi Sustainability Week 2018 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, preneli su lokalni mediji.

Vetropark je izgradila austrijska kompanija Ivicom Consulting i francuska Akuo Energy. Izgradnja je počela sredinom 2015. godine.

Crnogorska vlada potpisala je ugovor sa vlasnicima vetroelektrane Krnovo, prema kojem je dužna da garantuje fiksnu cenu od 95,99 evra po MWh za prvih 12 godina proizvodnje. Investitori planiraju da godišnje proizvode oko 200 GWh električne energije.

Testiranje rade vetrogeneratora počelo je u maju prošle godine, a u avgustu je crnogorsko Ministarstvo održivog razvoja i turizma izdalo dozvolu za rad vetroparka.

Projekat Krnovo obuhvata 26 vetrogeneratora kompanije GE, a projektno finansiranje obezbedili su Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), KfW IPEKS-Bank GmbH i francuska razvojna finansijska institucija Proparco.

Vetroelektrana Krnovo bila je prva kapitalna investicija u energetski sektor u to vreme u Crnoj Gori. Njena gradnja bi trebalo da pomogne ovoj zemlji da dostigne ciljeve u oblasti obnovljivih izvora energije, koji podrazumevaju da 1/3 ukupne potrošnje energije do 2020. godine bude iz ovih izvora.

Vlada Crne Gore je zaključila ugovor o zakupu javnog zemljišta u avgustu 2010. godine na period od 20 godina, uz mogućnost produženja do najviše pet godina.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

15. januar 2018. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u

bisol solarni moduli fabrika slovenija

Proizvođač solarnih modula Bisol utrostručuje kapacitete novom fabrikom u Sloveniji

15. januar 2018. - Slovenački proizvođač solarnih modula Bisol planira izgradnju nove fabrike, a investicija se procenjuje na 32,3 miliona evra.

Razgovori o energetskoj tranziciji dr Jovan Vujasinovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa dr Jovanom Vujasinovićem: pametna energetska rešenja su budućnost energetskih sistema

15. januar 2018. - Decentralizacija i digitalizacija energetskog sistema tema su pete epizode podkasta Razgovori o energetskoj tranziciji

Proizvodnja solarnim elektranama Bugarskoj prvi put premasila celokupnu potrosnju struje

Proizvodnja u solarnim elektranama u Bugarskoj prvi put premašila celokupnu potrošnju struje

15. januar 2018. - Učinak fotonaponskih sistema u Bugarskoj je dostigao nesvakidašnji rekord, po podacima ESO-a i evropske mreže ENTSO-E