Životna sredina

Svetski dan okeana 2020 – Inovacijama do održivog upravljanja

dan okeana

Foto: Pixabay/marcelokato

Objavljeno

08.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ujedinjene nacije (UN) obeležavaju ovogodišnji Svetski dan okeana sa fokusom na inovativna rešenja iz celog sveta koja mogu pomoći da se na održiv način upravlja okeanima, a oni se zbog ljudskih aktivnosti součavaju sa najvećim pretnjama do sada.

Cilj ovogodišnje virtuelne konferencije UN kojom se obeležava Svetski dan okeana i koja će biti praćena aktivnostima tokom cele Svetske nedelje okeana, jeste da se predstave inovacije u sektorima poput tehnologije, upravljanja resursima, potrošačkih proizvoda, finansiranja i naučnih istraživanja i da se pokaže kako se ta inovativna rešenja mogu primeniti, kakav je njihov potencijalni efekat i koji su resursi potrebni za njihovu primenu, navodi se na sajtu UN.

Okeani su jedan od glavnih izvora kiseonika i hrane na planeti

Okeani su jedan od glavnih izvora kiseonika na planeti i hrane za milijarde ljudi. Međutim, prema podacima sa sajta theworldcounts.com, prekomerni ribolov za ljudsku ishranu bi mogao dovesti do toga da se do 2048. godine svetski okeani “isprazne” kao izvor hrane. Svetska proizvodnja morske hrane konstantno raste u poslednjih 65 godina, a rekordna godišnja proizvodnja je zabeležena 2016. godine, kada je proizvedeno 171 milion tona, što je devet puta više nego 1950. godine, navodi se na sajtu.

Okeani su takođe izvor čiste energije, a i apsorbuju veliki deo CO2 koji ljudi proizvode. UN primećuje da je zdravlje svetskih okeana sve više povezano s ljudskim zdravljem, budući da se neki organizmi iz velikih dubina koriste za otkrivanje COVID-19.

Ovogodišnja tema povezana je sa predstojećom dekadom okeanografije za održivi razvoj

Ovogodišnja tema Svetskog dana okeana, “Inovacije za održivi razvoj,” posebno je važna u kontekstu predstojeće dekade okeanografije za održivi razvoj UN, od 2021. do 2030. godine, čiji je cilj jačanje međunarodne saradnje na razvoju naučnih istraživanja i inovativnih tehnologija koje mogu povezati nauku o okeanima sa potrebama društva, navodi se na sajtu UN.

Svrha Svetskog dana okeana, koji se obeležava od 2008. godine, jeste podizanje svesti o uticaju ljudkog delovanja na okeane i mobilizacija i ujedinjavanje svetskog stanovništva u naporu da se obezbedi održivo upravljanje okeanima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih vazduh zrak zakon

Federacija BiH pred usvajanjem novog zakona o zaštiti vazduha posle 21 godine

8. jun 2020. - Važeći Zakon datira iz 2003, poslednji put menjan je i dopunjavan 2010, a od tada do danas pogoršao se kvalitet vazduha u zemlji

Dragana Djordjevic

Ekološka šteta daleko veća od koristi od litijuma, pokazuje studija srpskih naučnika

8. jun 2020. - Grupa srpskih naučnika je zaključila da rudarenje litijuma u zapadnoj Srbiji, u naseljenom i poljoprivrednom području, nije isplativa, uzimajući u obzir ekološke rizike

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

8. jun 2020. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu

Mikroplastika pronadjena masnim naslagama iz arterija

Mikroplastika pronađena u masnim naslagama iz arterija

8. jun 2020. - U novom istraživanju sprovedenom u Italiji, mikroplastika je pronađena u plakovima hirurški otklonjenim iz začepljenih arterija