OIE

Sud zaustavio projekat vetroelektrane Vrataruša 2

Sud zaustavio projekat vetroelektrane Vrataruša 2

Foto: Pixabay/MarkoGrothe

Objavljeno

10.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Visoki upravni sud Hrvatske poništio je rešenje kojim je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike oslobodilo investitora obaveze da izradi studiju o uticaju na životnu sredinu za planiranu vetroelektranu Vrataruša 2, snage 24 MW, u blizini grada Senja. Razlog je potencijalno ugrožavanje zaštićenih vrsta ptica.

Presudom Visokog upravnog suda u vezi sa projektom Vrataruša 2 okončan je gotovo tri godine dug spor između udruženja za očuvanje prirode BIOM i ministarstva, saopštio je BIOM.

BIOM je krajem 2017. podneo tužbu protiv rešenja ministarstva za vetroelektranu Vrataruša 2, koja je odbijena presudom Upravnog suda u Rijeci. Nakon toga je BIOM uložio žalbu na presudu riječkog suda Visokom upravnom sudu i ta žalba je sada rešena u korist BIOM-a, podseća se u saopštenju.

Nisu tačno utvrđeni mogući uticaji na beloglave supove i sure orlove

BIOM je na obe sudske instance ukazivao na značajne nedostatke u sprovedenim postupcima procene uticaja za Vratarušu 2, a posebno na to da nisu tačno utvrđeni mogući uticaji vetroelektrane na beloglave supove i sure orlove, koji se gnezde ili hrane na planiranoj lokaciji vetroelektrane. Radi se o strogo zaštićenim pticama i retkim grabljivicama čija populacija stagnira u Hrvatskoj, navodi BIOM.

Visoki upravni sud je potvrdio argumentaciju BIOM-a da nisu ocenjeni kumulativni uticaji vetroelektrane Vrataruša 2 sa susednom vetroelektranom Senj, koja se nalazi na dva kilometra udaljenosti.

Paralelno s ovom parnicom, BIOM je za Vratarušu 2 morao voditi postupak i pred Povjerenikom za informiranje, jer je, kao i u slučaju vetroelektrane Krš-Pađene, ministarstvo odbijalo da dostavi stručna mišljenja svojih tela, podseća ovo udruženje.

Cilj BIOM-a nije zaustavljanje investicija u OIE

Direktorica BIOM-a, Željka Rajković, rekla je da cilj ovog udruženja nije da se zaustave investicije u obnovljive izvore energije (OIE), već da se obezbede pravilni i zakoniti postupci procene uticaja na životnu sredinu kojima se ne izlazi u susret investitorima na štetu prirode.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

konacno ponisten tender za solarnu elektranu briska gora

Konačno poništen tender za solarnu elektranu Briska Gora

10. avgust 2020. - Projekat Briska Gora je bio sporan i zbog potencijalnog negativnog uticaja na biodiverzitet i kulturnu baštinu

Vodic za integraciju biodiverziteta sa obnovljivim izvorima energije

Vodič za integraciju biodiverziteta sa zelenim elektranama, širenjem strujne mreže

10. avgust 2020. - Evropsko udruženje firmi u sektoru električne energije Eurelectric objavilo je vodič za elektrifikaciju u skladu sa prirodom

Međunarodni dan biodiverziteta 2024 Budite deo plana

Međunarodni dan biodiverziteta 2024: Budi deo plana

10. avgust 2020. - Međunarodni dan biodiverziteta se obeležava 22. maja. Ustanovile su ga UN 2000. godine kako bi ukazale na značaj biološke raznolikosti.

Svetski dan pcela 2024, pcele i mladi

Svetski dan pčela 2024: pčele i mladi

10. avgust 2020. - Svetski dan pčela obeležava se 20. maja. Generalna skupština Ujedinjenih nacija ga je na inicijativu Slovenije proglasila 2018. godine.