Energetska efikasnost

Subvencije za malu privredu od 25 odsto pokrivaju i nabavku solarnih panela

program-podrske-solar

Foto: scottwebb from Piaxbay

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo privrede je pokrenulo program podrške mikro i malim pravnim licima u okviru kojeg će se, između ostalog, sufinansirati nabavka mašina i opreme za unapređenje energetske efikasnosti. To uključuje alternativne sisteme za proizvodnju električne i toplotne energije za potrebe proizvodnog pogona – solarnih panela, geotermalnih pumpi, kotlova na pelet i gas, grejnih sistema na biomasu i postrojenja na prirodni gas.

Program podrške je vredan ukupno 3,1 milijardu dinara, od kojih 10 miliona evra obezbeđuje Evropska unija (EU) kroz projekat „Srbija i EU – Oprema za privredu.“ Program predviđa i sufinansiranje nabavke mašina i opreme za ekološku zaštitu zemlje, vazduha i vode, a u to spadaju filteri i sistemi za prečišćavanje izduvnih i otpadnih gasova, kao i sistemi za prečišćavanje vode i preradu otpadnih voda.

Pored opreme za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje, sredstva će se dodeljivati i za nabavku proizvodne, građevinske i transportne opreme i mehanizacije.

Bespovratna sredstva pokrivaju do 25% neto vrednosti opreme

Iznos sufinansiranja će biti u visini do 25% neto vrednosti opreme koja se nabavlja i ne može biti manji od 500.000 dinara, niti veći od pet miliona dinara, dok će korisnici podrške biti u obavezi da daju učešće od 5% i da preostalih 70% obezbede kod banaka i lizing kompanija koje učestvuju u programu.

Javni poziv je otvoren dok se sredstva ne utroše, a najkasnije do 31. decembra 2022. Visina odobrenog iznosa bespovratne pomoći zavisiće i od broja stalno zaposlenih u preduzeću na kraju 2021. godine.

U programu učestvuje osam banaka i lizing kompanija

U programu, koji se sprovodi u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije (RAS), učestvuje osam banaka i lizing kompanija – Banka Poštanska štedionica, Banca Intesa, OTP banka Srbija, NLB Komercijalna Banka, Erste Bank, Eurobank Direktna, Intesa Leasing i UniCredit Leasing.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

KEY25

KEY – The Energy Transition Expo od 5. do 7. marta u Riminiju

1. jul 2022. - Italian Exhibition Group (IEG) od 5. do 7. marta organizuje događaj KEY - The Energy Transition Expo u Riminiju u Italiji

GGF pozajmicu Lovcen banci zeleni portfolio

GGF daje pozajmicu Lovćen banci za njen zeleni portfolio

1. jul 2022. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je zasnovao partnerstvo sa crnogorskom Lovćen bankom potpisivanjem ugovora o pozajmici od tri miliona evra

Napredni simulator omogućava testiranje novih načina upotrebe nuklearne energije

Napredni simulator omogućava testiranje novih načina upotrebe nuklearne energije

1. jul 2022. - Westinghouse i Nacionalna laboratorija Idaho su demonstrirali simulator proširene upotrebe nuklearnih elektrana, na primer za proizvodnju vodonika i daljinsko grejanjew

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

1. jul 2022. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede