Energetska efikasnost

Subvencije za malu privredu od 25 odsto pokrivaju i nabavku solarnih panela

program-podrske-solar

Foto: scottwebb from Piaxbay

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.07.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo privrede je pokrenulo program podrške mikro i malim pravnim licima u okviru kojeg će se, između ostalog, sufinansirati nabavka mašina i opreme za unapređenje energetske efikasnosti. To uključuje alternativne sisteme za proizvodnju električne i toplotne energije za potrebe proizvodnog pogona – solarnih panela, geotermalnih pumpi, kotlova na pelet i gas, grejnih sistema na biomasu i postrojenja na prirodni gas.

Program podrške je vredan ukupno 3,1 milijardu dinara, od kojih 10 miliona evra obezbeđuje Evropska unija (EU) kroz projekat „Srbija i EU – Oprema za privredu.“ Program predviđa i sufinansiranje nabavke mašina i opreme za ekološku zaštitu zemlje, vazduha i vode, a u to spadaju filteri i sistemi za prečišćavanje izduvnih i otpadnih gasova, kao i sistemi za prečišćavanje vode i preradu otpadnih voda.

Pored opreme za unapređenje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje, sredstva će se dodeljivati i za nabavku proizvodne, građevinske i transportne opreme i mehanizacije.

Bespovratna sredstva pokrivaju do 25% neto vrednosti opreme

Iznos sufinansiranja će biti u visini do 25% neto vrednosti opreme koja se nabavlja i ne može biti manji od 500.000 dinara, niti veći od pet miliona dinara, dok će korisnici podrške biti u obavezi da daju učešće od 5% i da preostalih 70% obezbede kod banaka i lizing kompanija koje učestvuju u programu.

Javni poziv je otvoren dok se sredstva ne utroše, a najkasnije do 31. decembra 2022. Visina odobrenog iznosa bespovratne pomoći zavisiće i od broja stalno zaposlenih u preduzeću na kraju 2021. godine.

U programu učestvuje osam banaka i lizing kompanija

U programu, koji se sprovodi u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije (RAS), učestvuje osam banaka i lizing kompanija – Banka Poštanska štedionica, Banca Intesa, OTP banka Srbija, NLB Komercijalna Banka, Erste Bank, Eurobank Direktna, Intesa Leasing i UniCredit Leasing.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

1. jul 2022. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

1. jul 2022. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

1. jul 2022. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

1. jul 2022. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)