OIE

Subvencije crnogorskim opštinama za solarne panele i toplotne pumpe

crna gora eko fond subvencije energetska efikasnost solar toplotne pumpe

Foto: Nattanan Kanchanaprat from Pixabay

Objavljeno

14.02.2024.

Država

Podeli

Objavljeno

14.02.2024.

Država

Podeli

Crnogorski Fond za zaštitu životne sredine (Eko fond) pripremio je subvencije u ukupnoj vrednosti od 150.000 evra za lokalne samouprave koje žele da instaliraju solarne panele, toplotne pumpe i kotlove na pelet ili briket.

Lokalne samouprave imaju rok do 7. maja da se prijave na javni konkurs za dodelu subvencija za realizaciju projekata za nabavku i ugradnju fotonaponskih sistema i sistema centralnog grejanja u objektima lokalnih samouprava.

Predmet konkursa je dodela subvencija za realizaciju projekata korišćenja obnovljivih izvora energije – za proizvodnju elektriëne energije za sopstvene potrebe u mrežnom radu, kao i nabavku i ugradnju energetski eflkasnih sistema centralnog grejanja (pelet/briket i toplotne pumpe), navodi se u javnom pozivu.

Maksimalni iznos subvencije je 37.500 evra

Pravo na sredstva Eko fonda imaju lokalne samouprave ili pravna lica čiji su osnivači ili većinski vlasnici lokalne samouprave.

Solarni paneli mogu biti snage do 999 kW, a kotlovi i peći 5-500 kW. Minimalna efıkasnost prihvatljivog kotla ili peći ne sme biti manja od 70 odsto za drvne brikete i kombinovani kotao, niti manja od 80 odsto za drvne pelete, navodi se u javnom pozivu.

Maksimalni iznos subvencija koje korisnik može dobiti za nabavku i instalaciju fotonaponskih sistema je 60 odsto prihvatljivih troškova, odnosno maksimalno do 37.500 evra.

Za sisteme centralnog grejanja najviše se može dodeliti takođe 60 odsto prihvatljivih troškova, odnosno maksimalno do 35.000 evra.

Lokalne samouprave će smanjiti troškove

U Eko fondu kažu da će sprovođenje ovog projekta doprineti korišćenju obnovljivih izvora energije, podsticanju primene mera energetske efikasnosti, kao i smanjenju emisija CO2.

Cilj proizvodnje električne energije korišćenjem on-grid fotonaponskih sistema je podsticanje nabavke i instalacije fotonaponskih sistema kako bi se obezbedila podrška niskokarbonskom razvoju kroz povećanje energetske efıkasnosti, samostalnosti, sigurnosti u snabdevanju.

Dodatno će se i smanjiti potrošnja energije, a time i prateći troškovi lokalnih samouprava, naveo je Eko fond.

Ugradnja visokoefikasnih toplotnih pumpi i kotlova na pelet ili briket, kako se dodaje, doprineće uštedi energije, promovisanju visokoefikasnih tehnologija čija će upotreba smanjiti emisije CO2 gasova, unapređenju energetske efikasnosti u zgradama lokalnih samouprava i zameni zastarelih tehnologija.

Komentara: (3)
Nikola / 06.03.2024.

Kad će se pokrenuti isti projekat ali za fizička lica?

Pero / 20.03.2024.

Nikad!

Jelena Djuraskovic / 14.09.2024.

Kako i gdje mogu da se prijavim?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

14. februar 2024. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

14. februar 2024. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

14. februar 2024. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja

global energy monitor coal power china india world

Ugalj u 2024: Kina i Indija novim termoelektranama nadoknađuju zatvaranja u ostalim delovima sveta

14. februar 2024. - Kapacitet termoelektrana na ugalj u svetu povećao se prošle godine za 18,8 GW, što je najmanji rast u poslednjih 20 godina