H-Bridges tim studenata Elektrotehničkog fakulteta (ETF) Univerziteta u Beogradu plasirao se u finale najvećeg svetskog univerzitetskog takmičenja u oblasti inovativnih i tehnički efikasnih rešenja International Future Energy Challenge 2019.
H-Bridges tim je plasman u finale obezbedio na polufinalu takmičenja održanom u Los Anđelesu od 17. do 21. marta.
O kakvom uspehu se radi govori činjenica da će se tim ETF-a u finalu takmičiti sa timovima univerziteta poput američkog Virginia Tech, koji upravlja istraživačkim portfoliom vrednim preko 500 miliona dolara.
U finale je prošlo sledećih 10 univerziteta:
- Delhi Technological University
- DHBW – Stuttgart
- Drexel University
- Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover
- Khalifa University of Science and Technology
- National Ilan University
- Tsinghua University
- University of Belgrade
- Utah State University
- Virginia Tech
Na takmičenju IFEC 2018, studenti ETF-a su osvojili četvrto mesto i nagradu Best Education Impact.
Prošlogodišnje takmičenje je za temu imalo razvoj uređaja za potrebe sistema za skladištenje energije, dok se IFEC ove godine fokusira na razvoj pogona za električni bicikl.
„Prototip koji je razvijen u laboratoriji za digitalno upravljanje i električna vozila Elektrotehničkog fakulteta je već za polufinale zadovoljio gotovo sve zahteve takmičenja. Predstoji nam dodatno usavršavanje uređaja u pogledu radne efikasnosti i pouzdanosti. U toku je izrada finalnog prototipa, koji će krajem jula biti predstavljen i testiran u okviru finalnog dela takmičenja na Univerzitetu u Medisonu (savezna američka država Viskonsin)“, kažu u timu za Balkan Green Energy News.
Studenti se odlučili za dvostepeni pretvarač i pametni telefon kao interfejs
Prema propozicijama takmičenja mnogi uslovi moraju biti ispunjeni, a najzahtevniji se odnose na porast temperature i gustinu snage. Razmatrajući različite topologije, studenti ETF-a su se odlučili za dvostepeni pretvarač.
Za dizajn uređaja najvažniji je odabir energetskih prekidača. Ono što je glavni cilj dizajna jeste postizanje visoke efikasnosti i velike gustine snage, pri čemu moraju biti zadovoljena dva uslova: maksimalno dozvoljen porast temperature je 40°C (za ambijentalnu temperaturu od 25°C), dok maksimalno dozvoljena temperatura kutije u kojoj se uređaj nalazi iznosi 48°C.
Izrada korisničkog interfejsa je takođe veoma važan zadatak, jer predstavlja jedinu sponu između korisnika i bicikla. Studenti su se odlučili za upotrebu pametnog mobilnog telefona sa iOS/Android aplikacijom, uzimajući u obzir prisustvo pametnih telefona u svakodnevnom životu korisnika.
Bravo deco! Samo napred! Od srca vam zelim pobedu, jer vi to zasluzujete
Bravo!
Nisam ni sumnjala da će ući u finale. Čestitam od srca.
Hvala svima na lepim željama i čestitkama!
Bravo!Ovo su prave vesti! Svu sreću vam želim!