Električna energija

Statkraft preuzeo projekte firme Neoen u Hrvatskoj

statkraft neoen hrvatska Arnaud Bellange Christophe Desplats-Redier

Arno Belanže i Kristof Depla-Redije (foto: Statkraft)

Objavljeno

17.05.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.05.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Norveška državna kompanija Statkraft preuzela je hrvatski portfelj francuske firme Neoen. Kako je za Balkan Green Energy News rekao Arno Belanže, direktor firme sa severa Evrope za Hrvatsku i Francusku, reč je o desetak projekata.

Akvizicija je dobila sva regulatorna odobrenja, što je omogućilo integraciju portfelja firme Neoen u poslovanje kompanije Statkraft u Hrvatskoj, saopštio je Statkraft Hrvatska.

Transakcija, kako se dodaje, uključuje sve projekte firme Neoen u ranoj fazi razvoja, kao što su vetroparkovi, solarne elektrana, sistemi za skladištenje energije u baterijama (eng. BESS).

Neoen je prisutan u Hrvatskoj od sredine 2020, dok je Statkraft započeo sa svojim poslovanjem 2021.

Belanže: Naši portfoliji u Hrvatskoj se međusobno dopunjuju

Arno Belanže (Arnaud Bellanger), direktor norveške kompanije za Hrvatsku i Francusku, izjavio je za Balkan Green Energy News, da Neoen ima desetak projekat u ranim fazama razvoja. Statkraft Hrvatska ne može trenutno da navede sve te projekte, ali podsećaju da su neki od njih ranije pominjani u javnosti. To su solarna elektrana kod Zadra, agrosolarno postrojenje u Dragaliću, u Slavoniji, i baterijski sistem za skladištenje energije u Lužnici, nedaleko od Zaprešića i Zagreba.

Neoen je, kako dodaje Belanže, razvijao i projekte za vetroparkove i baterije, čime je pokazao diverzifikaciju u razvoju održivih energetskih rešenja, slično kao i Statkraft.

Zato kompanija i smatra da se portfoliji dve firme u Hrvatskoj međusobno dopunjuju. Ali, s obzirom da su obe firme u raim fazama razvoja projekata, Belanže ističe da je suviše rano da predstave više detalja.

„Naši portfoliji su komplementarni i pružaju dobru pokrivenost teritorije, bez dupliranja. Ta strateška sinergija nam omogućava da maksimiziramo prilike u različitim regionima širom Hrvatske“, naglasio je predstavnik kompanije Statkraft.

Statkraft preuzima i stručnjake koji su radili za Neoen

Belanže je trima projektnim developerima iz firme Neoen poželeo dobrodošlicu u njihov tim u Zagrebu. „Zajedno možemo ostvariti Statkraftovu viziju: obnoviti način na koji se svijet napaja energijom“, rekao je on.

Ubrzanje razvoja solarnih elektrana, vetroelektrana i skladištenja energije u baterijama čini jedan od četiri strateška stuba razvoja u okviru strategije koju sprovodi Statkraft.

Inače, na sajtu firme Statkraft Hrvatska piše da je 2020. kupljena britanska solarna firma Solarcentury koja je već bila započela sa aktivnostima u Hrvatskoj, a sledeće godine je otvorena kancelarija u Zagrebu.

Belanže je pre nekoliko godina izjavio da Statkraft ima za cilj da pravi barem 50 MW kapaciteta u vetroelektranama i solarnim postrojenjima godišnje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

17. maj 2024. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

17. maj 2024. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

17. maj 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

17. maj 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW