Norveška državna kompanija Statkraft preuzela je hrvatski portfelj francuske firme Neoen. Kako je za Balkan Green Energy News rekao Arno Belanže, direktor firme sa severa Evrope za Hrvatsku i Francusku, reč je o desetak projekata.
Akvizicija je dobila sva regulatorna odobrenja, što je omogućilo integraciju portfelja firme Neoen u poslovanje kompanije Statkraft u Hrvatskoj, saopštio je Statkraft Hrvatska.
Transakcija, kako se dodaje, uključuje sve projekte firme Neoen u ranoj fazi razvoja, kao što su vetroparkovi, solarne elektrana, sistemi za skladištenje energije u baterijama (eng. BESS).
Neoen je prisutan u Hrvatskoj od sredine 2020, dok je Statkraft započeo sa svojim poslovanjem 2021.
Belanže: Naši portfoliji u Hrvatskoj se međusobno dopunjuju
Arno Belanže (Arnaud Bellanger), direktor norveške kompanije za Hrvatsku i Francusku, izjavio je za Balkan Green Energy News, da Neoen ima desetak projekat u ranim fazama razvoja. Statkraft Hrvatska ne može trenutno da navede sve te projekte, ali podsećaju da su neki od njih ranije pominjani u javnosti. To su solarna elektrana kod Zadra, agrosolarno postrojenje u Dragaliću, u Slavoniji, i baterijski sistem za skladištenje energije u Lužnici, nedaleko od Zaprešića i Zagreba.
Neoen je, kako dodaje Belanže, razvijao i projekte za vetroparkove i baterije, čime je pokazao diverzifikaciju u razvoju održivih energetskih rešenja, slično kao i Statkraft.
Zato kompanija i smatra da se portfoliji dve firme u Hrvatskoj međusobno dopunjuju. Ali, s obzirom da su obe firme u raim fazama razvoja projekata, Belanže ističe da je suviše rano da predstave više detalja.
„Naši portfoliji su komplementarni i pružaju dobru pokrivenost teritorije, bez dupliranja. Ta strateška sinergija nam omogućava da maksimiziramo prilike u različitim regionima širom Hrvatske“, naglasio je predstavnik kompanije Statkraft.
Statkraft preuzima i stručnjake koji su radili za Neoen
Belanže je trima projektnim developerima iz firme Neoen poželeo dobrodošlicu u njihov tim u Zagrebu. „Zajedno možemo ostvariti Statkraftovu viziju: obnoviti način na koji se svijet napaja energijom“, rekao je on.
Ubrzanje razvoja solarnih elektrana, vetroelektrana i skladištenja energije u baterijama čini jedan od četiri strateška stuba razvoja u okviru strategije koju sprovodi Statkraft.
Inače, na sajtu firme Statkraft Hrvatska piše da je 2020. kupljena britanska solarna firma Solarcentury koja je već bila započela sa aktivnostima u Hrvatskoj, a sledeće godine je otvorena kancelarija u Zagrebu.
Belanže je pre nekoliko godina izjavio da Statkraft ima za cilj da pravi barem 50 MW kapaciteta u vetroelektranama i solarnim postrojenjima godišnje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.