Životna sredina

Srbijašume povukle odluku o naplati ekološke takse u parkovima prirode

Srbijasume-povukle-odluku-o-naplati-ekoloske-takse-u-parkovima-prirode

Slika: Pixabay

Objavljeno

24.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Javno preduzeće Srbijašume saopštilo je da je stavilo van snage deo Odluke o naknadama za korišćenje parkova prirode koji se odnosi na naplatu naknade za ulazak motornim vozilom u zaštićena područja kojima upravlja to preduzeće.

Kako se navodi, reč je o parkovima prirode Zlatibor, Radan, Stara planina, Golija, Sićevačka klisura i drugim zaštićenim područjima kojima upravljaju Srbijašume.

„U zaštićenim područjima u kojima je upravljač, od kojih su neka ustanovljena 2001. godine, poput Parka prirode Golija, i 2009. godine, poput Parka prirode Stara planina, Srbijašume ne naplaćuju naknadu za ulazak motornim vozilom u zaštićeno područje“, saopštile su Srbijašume.

Ova državna firma je istakla da je odlukama o naplati naknada, lokalno stanovništvo izuzeto od plaćanja naknade za prolazak motornim vozilom kroz zaštićeno područje.

Mediji su pre nekoliko dana preneli da bi uskoro trebalo da počne naplata ekološke takse posetiocima koji vozilima ulaze u parkove prirode Zlatibor i Radan. Cena bi, kako je objavio Blic, za putničke automobile i motocikle iznosila 100 dinara dnevno, za autobuse i kamione 300 dinara, a za kamione sa prikolicama 700 dinara.

Ovaj list je preneo izjavu Gordane Jančić, pomoćnika izvršnog direktora Sektora za šumarstvo i zaštitu životne sredine u Srbijašumama, koja je tada potvrdila da je ovo javno preduzeće donelo odluku o naknadama za korišćenje zaštićenog područja Parka prirode Zlatibor. Ona je tada, takođe, navela da su u toku pripreme za početak naplate ove takse.

Sva zaštićena područja mogu da naplaćuju taksu

Inače, prošle godine Ministarstvo zaštite životne sredine odobrilo je svim zaštićenim područjima u Srbiji da naplaćuju taksu motornim vozilima koja prolaze kroz njihovu teritoriju, i to do 150 dinara dnevno. Ulazak na Kopaonik država je počela da naplaćuje u oktobru prošle godine. Cena za automobil je, kako je naveo Blic, 150 dinara dnevno, za kombi ili auto sa prikolicom 250, a za autobuse i kamione 500.

U Ministarstvu zaštite životne sredine su pre povlačenja odluke o naplati taksi, rekli da će novac prikupljen od naknada Srbijašume morati da vode na posebnom računu.

“Ta sredstva predstavljaju značajan, često i dominantan izvor prihoda upravljača zaštićenih područja, i koristiće se isključivo za zaštitu, razvoj i unapređenje tih područja”, rekli su u Ministarstvu.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

24. jul 2018. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

srbija pelet briketi pravilnik o cvrstim gorivima iz drvne biomase

Srbija po prvi put uvela standarde za kvalitet peleta i briketa na tržištu

24. jul 2018. - Usvojen Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koja se stavljaju na tržište Republike Srbije

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

Beogradski energetski forum 2025 – 50 govornika na osam panela meri prolazno vreme energetske tranzicije u JIE

24. jul 2018. - Učesnici konferencije imaće priliku da iz prve ruke čuju analize trenutnog stanja, ali i projekcije za budućnost

Raspisan javni poziva za sufinansiranje mera zastite vazduha

Raspisan javni poziv za sufinansiranje mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave

24. jul 2018. - Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) objavio je treći javni poziv za podršku sprovođenju mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave