Životna sredina

Srbijašume povukle odluku o naplati ekološke takse u parkovima prirode

Srbijasume-povukle-odluku-o-naplati-ekoloske-takse-u-parkovima-prirode

Slika: Pixabay

Objavljeno

24.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Javno preduzeće Srbijašume saopštilo je da je stavilo van snage deo Odluke o naknadama za korišćenje parkova prirode koji se odnosi na naplatu naknade za ulazak motornim vozilom u zaštićena područja kojima upravlja to preduzeće.

Kako se navodi, reč je o parkovima prirode Zlatibor, Radan, Stara planina, Golija, Sićevačka klisura i drugim zaštićenim područjima kojima upravljaju Srbijašume.

„U zaštićenim područjima u kojima je upravljač, od kojih su neka ustanovljena 2001. godine, poput Parka prirode Golija, i 2009. godine, poput Parka prirode Stara planina, Srbijašume ne naplaćuju naknadu za ulazak motornim vozilom u zaštićeno područje“, saopštile su Srbijašume.

Ova državna firma je istakla da je odlukama o naplati naknada, lokalno stanovništvo izuzeto od plaćanja naknade za prolazak motornim vozilom kroz zaštićeno područje.

Mediji su pre nekoliko dana preneli da bi uskoro trebalo da počne naplata ekološke takse posetiocima koji vozilima ulaze u parkove prirode Zlatibor i Radan. Cena bi, kako je objavio Blic, za putničke automobile i motocikle iznosila 100 dinara dnevno, za autobuse i kamione 300 dinara, a za kamione sa prikolicama 700 dinara.

Ovaj list je preneo izjavu Gordane Jančić, pomoćnika izvršnog direktora Sektora za šumarstvo i zaštitu životne sredine u Srbijašumama, koja je tada potvrdila da je ovo javno preduzeće donelo odluku o naknadama za korišćenje zaštićenog područja Parka prirode Zlatibor. Ona je tada, takođe, navela da su u toku pripreme za početak naplate ove takse.

Sva zaštićena područja mogu da naplaćuju taksu

Inače, prošle godine Ministarstvo zaštite životne sredine odobrilo je svim zaštićenim područjima u Srbiji da naplaćuju taksu motornim vozilima koja prolaze kroz njihovu teritoriju, i to do 150 dinara dnevno. Ulazak na Kopaonik država je počela da naplaćuje u oktobru prošle godine. Cena za automobil je, kako je naveo Blic, 150 dinara dnevno, za kombi ili auto sa prikolicom 250, a za autobuse i kamione 500.

U Ministarstvu zaštite životne sredine su pre povlačenja odluke o naplati taksi, rekli da će novac prikupljen od naknada Srbijašume morati da vode na posebnom računu.

“Ta sredstva predstavljaju značajan, često i dominantan izvor prihoda upravljača zaštićenih područja, i koristiće se isključivo za zaštitu, razvoj i unapređenje tih područja”, rekli su u Ministarstvu.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

24. jul 2018. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

24. jul 2018. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

24. jul 2018. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Lobisti industrije rade na sprečavanju zabrane večnih hemikalija

Industrija lobiranjem pokušava da spreči zabranu upotrebe večnih hemikalija

24. jul 2018. - Uprkos tome što su PFAS hemikalije povezane sa ozbiljnim bolestima, industrija intenzivno lobira da se spreči njihova zabrana u Evropskoj uniji