OIE

Kombinacija zajma i granta da toplane u Srbiji pređu sa fosilnih goriva na biomasu

Slika: Ministarstvo rudarastva i energetike

Objavljeno

21.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija će od nemačke razvojne banke KfW i vlade Švajcarske dobiti sredstva da izvrši konverziju 10 toplana sa fosilnih goriva na biomasu. Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i nemački i švajcarski predstavnici potpisali su 5 sporazuma o zajmovima i grantovima za prelazak na obnovljive izvore energije.

Projekat, vredan 27 miliona evra, finansiraće se iz zajma KfW banke, a u okviru tog iznosa, nemačka Vlada obezbedila je i grant od 2 miliona evra, dok je Vlada Švajcarske obezbedila grant od čak 5 miliona za ovaj posao.

Sporazumi o finansiranju projekta konverzije sistema daljinskog grejanja u 10 gradova  Srbije, sa fosilnih goriva na biomasu su deo projekta Stimulisanje obnovljive energije – razvoj tržišta biomasu u Srbiji, poznatog i kao DKTI projekat. Projekat je inače vredan 108 miliona evra, od čega 8 miliona evra ide na tehničku pomoć koju realizuje GIZ, a započeo je 2012. godine kada je realizovana prva studija izvodljivosti za toplanu u Subotici. Potpisivanje tih pet sporazuma označava početak prve nove faze implementacije tog projekta.

U izjavi medijima posle potpisivanja sporazuma, ministar Antić je rekao da je zajam dat pod veoma povoljnim uslovima, odnosno da je dat po niskoj kamatnoj stopi od 1.1 odsto, sa grejs periodom od pet godina i rokom otplate od 10 godina. On je precizirao da će novac vraćati one opštine koje dobiju sredstva iz zajma.

Antić je rekao da je cilj projekta konverzija što više toplana na biomasu i druge obnovljive izvore energije. Prva faza će obuhvatiti toplane u opštinama Mali Zvornik, Nova Varoš, Novi Pazar, Prijepolje, Bajina Bašta, Valjevo, Priboj, Kladovo i Majdanpek, rekao je Antić, dodajući da opština Bečej već sprovodi dva projekta – jedan da bi se izvršila konverzija dela postojeće toplane na biomasu a drugi koji je usmeren na upotrebu geotermalne energije za grejanje.

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman je izjavio da je projekt važan za Srbiju zbog Poglavlja 27 u predpristupnim pregovorima o članstvu Srbije u Evropskoj uniji. Ambasador Ditman je dodao da prelazak toplana na obnovljive izvore energije znači da će se smanjiti emisija karbon dioksida što će pomoći u ispunjavanju standarda za zaštitu životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solarne elektrane u Crnoj Gori proizvele pet puta više struje u 2024.

21. jun 2017. - Udeo solara u proizvodnji 2023. je bio 0,31 odsto, a prošle 1,78 odsto, navodi se u Izvještaju o realizaciji Energetskog bilansa za 2024.

proizvodnja obnovljive energije iz kise

Kiša je izvor energije: naučnici razvili uređaj koji može da proizvodi struju iz padavina

21. jun 2017. - Naučnici iz Singapura razvili su inovativan uređaj koji koristi kapljice vode, nalik na kišne kapi, za proizvodnju električne energije

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

21. jun 2017. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

Dan planete zemlje 2025

Dan planete zemlje 2025: Naša energija, naša planeta

21. jun 2017. - Dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila i jedan je od najvećih pokreta na planeti