OIE

Španski Navitacum potpisao sporazum sa PKS o ulaganju u solarne elektrane

spanski-Navitacum-potpisao-sporazum-sa-PKS-solarne-elektrane

Potpisivanje sporazuma (PKS)

Objavljeno

27.11.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2019.

Država

Komentari

0

Podeli

Privredna komora Srbije i španska kompanija Navitacum potpisali su Sporazum o saradnji na istraživanju solarnih kapaciteta Srbije.

Španska kompanija Navitacum angažovaće se na pripremi projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije, naročito solarnih parkova, snage veće od 50 MW, i dovođenju investitora u oblasti korišćenja obnovljive energije u Srbiji, a za ulaganja su već zainteresovane velike kompanije iz Španije, Švajcarske i EU, istaknuto je prilikom potpisivanja sporazuma o saradnji u PKS.

Sporazum su, kako je saopštila PKS, potpisali Igor Popović, direktor Sektora udruženja privrede PKS i Francisco Gonzalez, direktor firme Navitacum.

Gonzales je ukazao da postoji interes velikih kompanija iz Španije i drugih država EU, kao i Švajcarske, da investiraju u solarne elektrane u Srbiji.

Biće izrađena studija o proizvodnim kapacitetima i stepenu zastupljenosti svih vidova OIE na teritoriji Srbije

U saradnji sa resornim institucijama biće izrađena studija o proizvodnim kapacitetima i stepenu zastupljenosti svih vidova obnovljivih izvora energije na teritoriji Srbije, posebno energije Sunca, a PKS će pomoći savetodavno i kontaktima, najavio je Popović.

Španska kompanija nije zainteresovana za subvencije države, već će predložiti drugačije modele privlačenja investitora

Španska kompanija nije zainteresovana za subvencije države, već će predložiti drugačije modele privlačenja investitora za projekte u oblasti izgradnje postrojenja i proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u našoj zemlji, navela je PKS.

Srbija ima značajno veći broj časova sunčevog zračenja dnevno nego većina evropskih zemalja

Prema informacijama Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), Srbija ima značajno veći broj časova sunčevog zračenja dnevno nego većina evropskih zemalja, a najbolji uslovi vladaju u jugoistočnom delu naše zemlje, što je čini primamljivom destinacijom za velike globalne investitore u ovoj oblasti, navela je PKS.

Korišćenjem energije Sunca za proizvodnju toplotne i električne energije, kako je rečeno, smanjuje se potreba za korišćenjem konvencionalnih izvora energije na bazi fosilnih goriva, čime bi Srbija mogla značajno da smanjuje svoju godišnju emisiju ugljen dioksida.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Maja Turković

Maja Turković – liderka energetske tranzicije

27. novembar 2019. - Kroz svoj rad u projektima obnovljivih izvora energije i WISE Srbija mrežu žena, Maja Turković ne samo što pomera granice u energetskom sektoru, već i podržava žene, gradeći put ka inkluzivnoj i održivoj budućnosti

Enlight zaokruzio finansijski aranzman vetropark Pupin Kovačice

Enlight zaokružio finansijski aranžman za vetropark Pupin kod Kovačice

27. novembar 2019. - Izraelska kompanija Enlight je potpisala ugovore o zajmu, otkupu električne energije i balansiranju za svoj projekat vetroelektrane Pupin

Rimac Energy velika britanija UK centar skladistenje energije baterije

Rimac Energy otvorio pogon u Velikoj Britaniji

27. novembar 2019. - Rimac Energy, brend firme Rimac Technology, je pionir u razvoju naprednih baterijskih sistema za skladištenje energije

Polar Night Energy

Baterija od peska za skladištenje toplotne energije

27. novembar 2019. - Finski startap Polar Night Energy izgradiće najveću bateriju koja pesak koristi kao materijal za skladištenje energije