OIE

Španski Navitacum potpisao sporazum sa PKS o ulaganju u solarne elektrane

spanski-Navitacum-potpisao-sporazum-sa-PKS-solarne-elektrane

Potpisivanje sporazuma (PKS)

Objavljeno

27.11.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Privredna komora Srbije i španska kompanija Navitacum potpisali su Sporazum o saradnji na istraživanju solarnih kapaciteta Srbije.

Španska kompanija Navitacum angažovaće se na pripremi projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije, naročito solarnih parkova, snage veće od 50 MW, i dovođenju investitora u oblasti korišćenja obnovljive energije u Srbiji, a za ulaganja su već zainteresovane velike kompanije iz Španije, Švajcarske i EU, istaknuto je prilikom potpisivanja sporazuma o saradnji u PKS.

Sporazum su, kako je saopštila PKS, potpisali Igor Popović, direktor Sektora udruženja privrede PKS i Francisco Gonzalez, direktor firme Navitacum.

Gonzales je ukazao da postoji interes velikih kompanija iz Španije i drugih država EU, kao i Švajcarske, da investiraju u solarne elektrane u Srbiji.

Biće izrađena studija o proizvodnim kapacitetima i stepenu zastupljenosti svih vidova OIE na teritoriji Srbije

U saradnji sa resornim institucijama biće izrađena studija o proizvodnim kapacitetima i stepenu zastupljenosti svih vidova obnovljivih izvora energije na teritoriji Srbije, posebno energije Sunca, a PKS će pomoći savetodavno i kontaktima, najavio je Popović.

Španska kompanija nije zainteresovana za subvencije države, već će predložiti drugačije modele privlačenja investitora

Španska kompanija nije zainteresovana za subvencije države, već će predložiti drugačije modele privlačenja investitora za projekte u oblasti izgradnje postrojenja i proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u našoj zemlji, navela je PKS.

Srbija ima značajno veći broj časova sunčevog zračenja dnevno nego većina evropskih zemalja

Prema informacijama Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), Srbija ima značajno veći broj časova sunčevog zračenja dnevno nego većina evropskih zemalja, a najbolji uslovi vladaju u jugoistočnom delu naše zemlje, što je čini primamljivom destinacijom za velike globalne investitore u ovoj oblasti, navela je PKS.

Korišćenjem energije Sunca za proizvodnju toplotne i električne energije, kako je rečeno, smanjuje se potreba za korišćenjem konvencionalnih izvora energije na bazi fosilnih goriva, čime bi Srbija mogla značajno da smanjuje svoju godišnju emisiju ugljen dioksida.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

nemacka solar rast

Solar u Nemačkoj premašio 100 GW, ali rast kućnih instalacija usporio

27. novembar 2019. - Ukupan kapacitet fotonaponskih sistema u Nemačkoj premašio je 100 GW na kraju 2024, pri čemu...

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

27. novembar 2019. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

U Severnoj Makedoniji niz projekata skladistenja energije

U Severnoj Makedoniji u toku niz projekata u segmentu skladištenja energije

27. novembar 2019. - Severna Makedonija pregovara o projektu fabrike baterija vrednom do 360 miliona evra, izjavio je premijer Hristijan Mickoski

SAD Trampovu zakletvu podsticaje vodonik strujom iz nuklearki

SAD pred Trampovu zakletvu uvele podsticaje za vodonik proizveden strujom iz nuklearki

27. novembar 2019. - SAD će umanjiti porez za proizvodnju vodonika u elektrolizerima što će se napajati iz nuklearnih elektrana koje bi inače bile nekonkurentne