OIE

Solarni paneli na novim i renoviranim objektima u Kaliforniji obavezni od 2023.

Kalifornija obavezni solarni paneli na novim zgradama i rekonstruisanim

Slika: Pixabay

Objavljeno

16.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.08.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Posle revolucionarne odluke da uvede obavezu instalacije solarnih panela prilikom gradnje kuća i zgrada do tri sprata za stanovanje, Kalifornija je otišla korak dalje, pa je ovu obavezu predložila i za nove komercijalne i javne objekte, kao i za renoviranje nekretnina. Ukoliko budu usvojene, mere, koje uključuju i ugradnju baterija za skladištenje energije, će stupiti na snagu 1. januara 2023. godine.

Kalifornijska energetska komisija (eng. California Energy Commission – CEC) saopštila je da je predložila nove standarde za energetsku efikasnost (Energetski kodeks za 2022) za nove i renovirane zgrade kako bi se podržala ostvarenje ciljeva za javno zdravlje, klimatske promene i čistu energiju.

Kalifornija je zacrtala da klimatsku neutralnost dostigne što pre, ali ne kasnije nego 2045.

Obavezna ugradnja solarnih panela za nove i renovirane zgrade, kao i instalacija baterija, je proširenje odluke da se od 2020. uvede obaveza instaliranja solarnih panela prilikom gradnje kuća i zgrada sa najviše tri sprata. Kada je usvojena, 2018, Kalifornija je bila jedina država u SAD koja je to uradila, a u maju  ove godine i nemačka prestonica Berlin je krenula sličnim putem.

Energetski kodeks 2022. predviđa proširenje obaveze instaliranja soalrnih panela i baterija na višestambene zgrade, hotele, motele, stambene prostore, prostore za izdavanje, poslovne prostore, zgrade za zdravstvene usluge, klinike, maloprodaju, prodavnice, restorane, škole, pozorišta, kongresne centre.

Stambeni i poslovni sektor troši skoro 70 odsto električne energije u Kaliforniji i odgovoran je za 25 odsto emisija gasova sa efektom staklene bašte

Kalifornijska energetska komisija očekuje da novi standardi, koji se osim na solar odnose i na upotrebu toplotnih pumpi, elektrifikaciju domaćinstava, u narednih 30 godina smanje troškove potrošača za oko 1,5 milijardi dolara i emisije gasova sa efektom staklene bašte za 10 miliona tona, što je ekvivalentno uklanjanju skoro 2,2 miliona automobila sa puteva na period od godinu dana.

Skoro 70 odsto električne energije u Kaliforniji potroši se u domaćinstvima i privredi koje su odgovorne za četvrtinu ukupnih emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Predviđeno je da će u narednih 30 godina nova pravila omogućiti potrošačima da uštede 1,5 milijardi dolara i da se smanje emisije za 10 miliona tona

Razlog za proširenje standarda za solarne panele i na renoviranje objekata je što je najmanje 50 odsto porodičnih kuća i skoro 60 odsto stambenih kompleksa u Kaliforniji (oko 14 miliona stanova) izgrađeno pre prvih standarda koje je usvojila agencija.

Kalifornijska energetska komisija je državna agencija za primarnu energetsku politiku i planiranje sa misijom da trasira put do budućnosti sa 100 odsto čiste energije. Nove standarde ova agencija usvaja svake tri godine kako bi povećala energetsku efikasnost i smanjila ugljenični otisak zgrada.

Njen najnoviji predlog mora da odobri Kalifornijska komisija za građevinske standarde (CBSC) u decembru 2021. Stupanje na snagu biće odloženo do 2023. da bi se sve zainteresovane strane pripremile za nove standarde.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

16. avgust 2021. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

asor cop29 radionice AQSIA baku

ASOR i azerbejdžanska AQSIA organizovali tri radionice o OIE na COP29

16. avgust 2021. - Asocijacija za održivi razvoj i AQSIA organizovali su tri radionice o obnovljivim izvorima energije na COP29 u Bakuu

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

16. avgust 2021. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

Sud doneo presudu da Shell ne mora da smanji emisije CO2

Shell oborio presudu da mora da smanji emisije CO2 mnogo više nego što je obećao

16. avgust 2021. - Shell nije u obavezi da dramatično smanji svoje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, odlučio je Apelacioni sud u Hagu odbacivši presudu iz 2021. godine.