OIE

Slovenija novom uredbom smanjuje birokratiju za male kapacitete iz obnovljivih, kogeneracije

Slovenija propisi za male uredjaje za zelenu struju

Foto: Eryan76, Pixabay

Objavljeno

09.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada upozorava da su visoke kazne neizbežne ukoliko zemlja ne dostigne ciljani nivo proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Slovenija se izjasnila da će ukidati administrativne prepreke za investitore koji instaliraju male jedinice za zelenu struju. Novi podzakonski akt isključuje sisteme za samosnabdevanje.

U skladu s odredbama prošlogodišnjeg Energetskog zakona, u Sloveniji je novom uredbom obuhvaćena kategorija elektrana najmanje snage za takozvanu zelenu struju. Radi se o proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora i u visokoefikasnoj kogeneraciji. Građevinska dozvola neće biti potrebna za sofisticirane kombinovane jedinice za grejanje i struju te vetroturbine kapaciteta ne većeg od 50 kilovata, kao ni za solarne elektrane od najviše jednog megavata, objavila je vlada u Ljubljani.

Podzakonski akt stupa na snagu 21. marta. Kabinet je odredio da se on primenjuje za jednostavne sisteme montirane na postojeće objekte ili u njima ili pored njih. Jedinice za samosnabdevanje su isključene.

Slovenija mora da dostigne obavezni nivo udela obnovljivih izvora u proizvodnji struje ili će se suočiti s visokim kaznama, naveli su predstavnici izvršne vlasti, uz obećanje da će pojednostavljivanjem administrativnog postupka podržati instaliranje rečenih malih uređaja za zelenu struju i visokoefikasnu kogeneraciju.

Propisano je da jedinica ne sme da zauzme više od petine površine zgrade. Visina vetroturbine koja je na stubu na temelju objekta ne može da premaši deset metara. Ukoliko je postolje na samoj zgradi, ukupna visina uređaja ne sme da bude veća od polovine visine zgrade.

Kazne za kršenje pravila su između 250 i 25.000 evra u zavisnosti od toga da li je investitor pojedinac, pravno lice ili njegov predstavnik. Najviša suma je za velike kompanije.

Ukaz naglašava obaveze na polju procene statike, zaštite od požara, udara groma i zaštite od buke. Slovenija je propisala da investitor mora da dobije saglasnost suseda za instaliranje malog uređaja za zelenu struju ukoliko će oprema stajati na manje od jednog i po metra do međe.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

9. mart 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

9. mart 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

9. mart 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

9. mart 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini