Energetska efikasnost

Slovenija planira da energetski renovira 74 odsto kuća i 91 odsto zgrada do 2050.

Slovenija planira da energetski renovira 74 odsto kuca i 91 odsto zgrada do 2050

Slika: ValentinaLJ from Pixabay

Objavljeno

18.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.03.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Dugoročna strategija energetske obnove zgrada do 2050. godine predviđa smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte za 70% do 2030. godine i emisija CO2 za 75% do 2050. godine, u poređenju sa 2005. godinom.

Slovenačka dugoročna strategija energetske obnove do 2050. godine, koju je usvojila Vlada Slovenije, definiše politike za dekarbonizaciju nacionalnog fonda zgrada i mere koje podržavaju ciljeve za sektor zgradarstva definisane u nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NEKP).

Do 2030. zelena energija bi trebalo da predstavlja dve trećine potrošene energije u zgradama

Ključni ciljevi do 2030. godine su smanjenje emisije gasova staklene bašte u zgradama za najmanje 70%, i da obnovljivi izvori energije čine najmanje dve trećine potrošene energije u zgradama, navodi se u strategiji.

Strategija se, kako se navodi, mora sprovesti u skladu sa ključnim ciljem Evropske unije – energetska efikasnost je na prvom mestu, jer su uštede energije najlakši način da potrošači uštede novac i da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Do 2050. bi trebalo renovirati 74% kuća i 91% zgrada

Do 2050. trebalo bi energetski obnoviti 74% individualnih kuća i 91% višestambenih zgrada, što bi trebalo da smanji finalnu potrošnju energije za 45%, a emisije CO2 za skoro 75% u odnosu na 2005. godinu, navodi se u strategiji.

Renoviranje zgrada je, kako se ističe, dugoročni zadatak koji će postepeno obuhvatiti čitav fond zgrada, jer se očekuje da će više od 75% zgrada ostati u upotrebi do 2050.

Vizija za 2050. godinu treba da se približi neto nultoj emisiji u građevinskom sektoru upotrebom nisko-ugljeničnih i obnovljivih materijala u obnovi i fokusira se na grejanje tehnologijama obnovljivih izvora, navodi se u strategiji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih strategija obnove zgrada 2050

Usvojena Strategija obnove zgrada u Federaciji BiH za period do 2050.

18. mart 2021. - Energetska obnova će smanjiti potrebe za energijom, doneti uštede, ali i pokrenuti građevinski sektor i uvećati komfor

eles otpadna toplota grejanje trafostanica bericevo

ELES će koristiti otpadnu toplotu iz trafostanica za grejanje

18. mart 2021. - Slovenačka kompanija je pripremila nekoliko studija i dokumentaciju za ulaganje u inovativno korišćenje otpadne toplote na pet lokacija

Kucna lozista dominantan uzrocnik zagadenosti zagadjenosti zraka

Kućna ložišta su dominantan uzročnik zagađenosti zraka

18. mart 2021. - Tamo gdje nema daljinskog grijanja ili ono pokriva mali dio područja, a domaćinstva koriste pretežno čvrsta goriva, ona su najveći uzročnik zagađenosti zraka, kaže profesor Azrudin Husika sa Mašinskog fakulteta u Sarajevu

Trecina Evropske komisije zaduzena energetsku tranziciju zivotnu sredinu Teresa Ribera

Trećina nove Evropske komisije biće zadužena za energetsku tranziciju, životnu sredinu

18. mart 2021. - Za glavne funkcije u energetici u sledećoj Evropskoj komisiji imenovani su španska vicepremijerka Teresa Ribera i Dan Jergensen iz Danske