Energetska efikasnost

Slovenija izdvaja 21,6 miliona evra za energetsku efikasnost u turizmu

energetsku efikasnost u turizmu energetska efikasnost

Foto: Ardulei, Pixabay

Objavljeno

17.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo privrednog razvoja i tehnologije je objavilo javni poziv mikro, malim i srednjim preduzećima, odnosno sektoru MSP, u okviru napora da podstakne štednju resursa i energetsku efikasnost u turizmu. Vlada Slovenije je saopštila da namerava da doprinese povećanju konkurentnosti u toj oblasti merama za korišćenje obnovljivih izvora i obaranje potrošnje energije i materijala.

Program od 22,6 miliona evra je namenjen da energetsku efikasnost u turizmu podstakne kofinansiranjem. Cilja i na projekte za korišćenje obnovljivih izvora. Zvaničnici u Ljubljani su napomenuli da su za sredstva kvalifikovana sva MSP u turizmu u regionu Istočne Slovenije. S druge strane, u Zapadnoj Sloveniji, mogu konkurisati samo projekti u opštinama u graničnom području: Ajdovščina, Bohinj, Bovec, Brda, Cerkno, Divača, Gorje, Hrpelje-Kozina, Jezersko, Kanal, Kobarid, Komen, Kranjska Gora, Miren-Kostanjevica, Preddvor, Renče-Vogrsko, Sežana, Tolmin, Tržič and Vipava.

Ministarstvo je pozvalo pravna i fizička lica s privrednom aktivnošću u turizmu da se prijave. Kompanije, preduzetnici i zadruge s ograničenom odgovornošću moraju biti registrovani za upravljanje hotelima i sličnim smeštajem, odmaralištima, za izdavanje soba, planinskih brvnara i hostela za mlade ili vođenje restorana i gostionica, pokazuju uslovi konkursa.

Fond pokriva troškove za energetsku obnovu zgrada i efikasnost u korišćenju resursa, informisanje i komunikacije i usluge autsorsinga. Sredstva za energetsku efikasnost u turizmu se dodeljuju u formi takozvane de minimis državne pomoći, po pravilima Evropske unije. Kofinansirajući deo ne može da premaši 200.000 evra po projektu.

Paket je podeljen na tri dela za isplatu do 2022. godine. Prvi rok za apliciranje je 20. januar. Preostala dva perioda primanja prijava su od 1. septembra do 30. novembra sledeće odnosno 2021. godine. Suma po korisniku može biti najviše 75 odsto u Istočnoj Sloveniji, a 70 procenata u Zapadnoj Sloveniji, jedina dva regiona po kohezionoj podeli.

Prva javna prezentacija sadržaja javnog poziva i procedure za podnošenje predloga zakazana je za sutra u Ormožu i Smarju pri Jelsah. U naredna dva dana, odgovarajući skupovi za MSP u turizmu spremaju se u Krškom, Kočevju, Ljubnu and Ajdovščini.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

17. decembar 2019. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

17. decembar 2019. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

17. decembar 2019. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

17. decembar 2019. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.