OIE

Slovenački GEN-I gradi solarnu elektranu od 17 MW u Severnoj Makedoniji

solarna-elektrana-GEN-I-Severna-Makedonija

Foto: Pixabay/mrganso

Objavljeno

05.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenački GEN-I počinje gradnju svoje prve velike fotonaponske elektrane, nakon što je dobio pravo na izgradnju kapaciteta od 17 MW na državnom zemljištu u Severnoj Makedoniji. Ovim projektom kompanija ulazi u proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

GEN-I Skopje, firma u Severnoj Makedoniji čiji je vlasnik Slovenački GEN-I, dobila je na tenderu 17 MW od ukupno ponuđenih 35 MW, što je najveći kapacitet dodeljen pojedinačnom investitoru. Tender za izgradnju solarnih elektrana na državnom zemljištu, koji je raspisan polovinom 2019. godine, izazvao je veoma veliko interesovanje investitora, pa se prijavilo preko 80 domaćih i stranih kompanija. Maksimalni predviđeni iznos fid-in tarife bio je 15 evra po MWh.

Prema novom modelu javnih nadmetanja za subvencije za projekte obnovljivih izvora energije, Severna Makedonija dodeljuje investitorima pravo na prodaju električnu energiju iz solarnih elektrana u periodu od 50 godina.

Solarna elektrana bi trebalo da bude spremna za rad do početka 2023. godine

Solarna elektrana koju će GEN-I izgraditi u selu Amzabegovo u opštini Sveti Nikole bi trebalo da bude spremna za rad do početka 2023. godine. Planirana godišnja proizvodnja je 25 GWh, a elektrana će snabdevati strujom Severnu Makedoniju, kao i tržišta u regionu.

GEN-I je u Sloveniji instalirao preko 1.000 fotonaponskih sistema za prozjumere

GEN-I, čija je osnovna delatnost trgovina i snabdevanje električnom energijom i prirodnim gasom, instalirao je u domaćinstvima u Sloveniji preko 1.000 fotonaponskih sistema za sopstvenu potrošnju, pod svojim brendom GEN-I Sonce.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

YESS Power BESS Sedat Akar Novaci hibridnoj elektrani

YESS Power očekuje puštanje u rad baterijskog skladišta u solarnom parku Novaci u trećem kvartalu

5. februar 2021. - Generalni direktor turske kompanije YESS Power Sedat Akar predstavio je na Beogradskom energetskom forumu 2026 hibridno postrojenje Novaci

SANY Renewable Energy Alibunar vetroparkova jun 2026

SANY Renewable Energy pre kraja juna kreće u izgradnju vetroparkova Alibunar

5. februar 2021. - Kineski SANY Renewable Energy je potpisao ugovore s izvođačima za svoje projekte vetroelektrana Alibunar 1 i 2

srbija eu region bef 2026 fleksibilnost panel

Sastavni deo ciljeva za obnovljivu energiju mora biti i stvaranje uslova za njihovu integraciju

5. februar 2021. - Učesnici na tržištu regiona različito gledaju na trenutno stanje u mrežama, moglo se čuti na Beogradskom energetskom forumu 2026.

Srbija OMV Petrom glavna Zapadnom Balkanu investicije zelenu energiju BEF 2026

Srbija je za OMV Petrom glavna na Zapadnom Balkanu za investicije u zelenu energiju

5. februar 2021. - OMV Petromov potpredsednik Narčis Popesku otkrio je na konferenciji BEF 2026 da je njegovoj kompaniji Srbija glavna potencijalna destinacija za investicije u obnovljive izvore