Foto: Stalex Photography
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji uputio je pismo evropskim zvaničnicima, izražavajući zabrinutost zbog mogućih posledica proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU. Ovo telo upozorava da bi takva odluka dodatno narušila poverenje građana Srbije u evropske integracije. Protivljenje je izrazio i velik broj građana kao i članova akademske zajednice.
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji, platforma za saradnju i konsultacije između civilnog društva i Vlade Srbije u procesu pregovora o pristupanju EU, uputio je pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, visokoj predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaji Kalas, komesarki za proširenje Marti Kos, potpredsedniku Evropske komisije za prosperitet i industrijsku strategiju Stefanu Sežurneu i komesaru za trgovinu i ekonomsku bezbednost Marošu Šefčoviču. Konvent izražava zabrinutost zbog mogućih posledica uvrštavanja projekta Jadar na listu strateških projekata EU po Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA).
„Uzimajući u obzir ogromno nepoverenje građana Srbije u proces pripreme projekta Jadar, u trenutnim geopolitičkim okolnostima i u periodu institucione i društvene krize u kojoj se Srbija nalazi, njegovo proglašenje projektom od strateške važnosti za Evropsku uniju negativno bi uticalo na poverenje građana Srbije u benefite procesa evropskih integracija, a ne mogu se isključiti ni dugoročne negativne posledice po geostratešku orijentaciju Srbije, što bi moglo ugroziti političku stabilnost Zapadnog Balkana“, navodi se pismu.
Konvent ističe da je poverenje građana Srbije u Evropsku uniju narušeno i da to potvrđuju rezultati nedavnog istraživanja javnog mnjenja. Naime, prvi put se više građana izjasnilo protiv članstva u EU nego za evropske integracije, poručilo je to telo.
Strateški projekti Evropske unije i reakcije
Da podsetimo, Evropska komisija je odobrila prvih 47 strateških projekata na teritoriji EU za dobijanje kritičnih sirovina. Odluka za kandidate u trećim zemljama, uključujući Srbiju, ostavljena je za kasnije. Po Zakonu o kritičnim sirovinama EU, ovakvi strateški projekti imaju pravo na administrativnu podršku i finansiranje.
Ubrzo nakon odluke Evropske komisije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Briselu da će EU „za sedam ili osam dana“ proglasiti projekat Jadar strateškim.
Marš sa Drine iz Srbije je s grupom nevladinih organizacija i udruženja iz Rumunije, Nemačke, Španije i Portugala reagovao na odluku Evropske komisije, a potom i na Vučićevu izjavu. Najavili su da će pokrenuti sporove protiv dodele strateškog statusa problematičnim projektima rudnika.
Konvent podseća da se u ovom trenutku više od 60 odsto građana Srbije protivi realizaciji projekta Jadar, koji predviđa upotrebu tehnologije koja do sada nije korišćena u svetu.
Protivljenje građana realizaciji projekta Jadar treba, pre svega, razumeti kao odraz nepoverenja u institucije Srbije
„Protivljenje građana realizaciji projekta Jadar treba, pre svega, razumeti kao odraz nepoverenja u institucije Republike Srbije i njihovu sposobnost da nepristrasno procene stepen javnog interesa tako kompleksnog projekta, kao i da obezbede primenu ekoloških i drugih standarda ako bi se on realizovao“, navodi konvent.
U pismu se naglašava da je transparentnost u odlučivanju izostala, a reakcije kompanije Rio Tinto su ocenjene kao neadekvatne.
„Lokalna zajednica nije bila objektivno informisana o ranijim fazama istraživanja i potencijalnim posledicama projekta, a dokumenta na kojima se zasniva Nacrt Studije o proceni uticaja na životnu sredinu još uvek nisu javno predstavljena, što dodatno pojačava sumnje u objektivnost i temeljitost odlučivanja u vezi sa ovim projektom“, ističe se u pismu.
Konvent upozorava da bi uključivanje projekata iz Srbije na listu strateških projekata EU, dok ne dođe do uspostavljanja vladavine prava i usklađivanja sa evropskim ekološkim standardima, moglo biti shvaćeno kao podrška očuvanju postojećeg stanja.
Pisma Evropskoj komisiji
Grupa građana Eko straža predala je pre toga predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo koje je podržalo 100.000 građana svojim potpisima. Zahteva da EU ne proglasi projekat Jadar strateškim projektom.
Pored šire javnosti, svoje neslaganje i zabrinutost izrazila je i akademska zajednica. Oko 2.800 njenih pripadnika potpisalo je inicijativu pod nazivom Odustanite od projekta Jadar.
Akademska zajednica i studenti u blokadi predali su danas Delegaciji EU u Srbiji pisma namenjena Evropskoj komisiji, protestujući protiv proglašenja projekta Jadar strateškim.
„Prava na čistu vodu, zemlju, prirodu i zdravlje moraju biti iznad korporativnog profita“, poručili su studenti u blokadi na svom Instagram nalogu.
Peticiju koju je potpisalo više od 300.000 građana sa zahtevom za izuzimanje projekta Jadar sa liste strateških projekta predao je i pokret Kreni-promeni.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.