Grad Šibenik i firma Vallis Solaris sve su bliže realizaciji investicije u solarnu industriju, koja bi, prema pisanju lokalnih medija, mogla da dostigne milijardu evra i da obezbedi posao za do 5.000 radnika.
Firma Vallis Solaris potvrdila je tekst predloga sporazuma sa Gradom Šibenikom i dala saglasnost da ga usvoji lokalna skupština čime bi se pokrenula procedura kupoprodaje zemljišta i otvorila vrata najvećem ulaganju na prostoru Industrijske zone Podi i uopšte u Hrvatskoj, preneo je Šibenski portal.
Firma je, kako se navodi, već ranije potpisala Memorandum o razumevanju s Vladom Hrvatske.
Reč je pokretanju industrijske investicije u celokupni lanac vrednosti fotonaponske industrije
Da podsetimo, o investiciji se pričalo još u februaru 2019, kada je saopšteno da Fraunhofer institut za solarne sisteme (ISE) iz Frajburga i Vlada Hrvatske nameravaju da potpišu memorandum o razumevanju o saradnji u istraživanju i razvoju, koja uključuje i otvaranje pogona za proizvodnju fotonaponskih panela u Hrvatskoj.
Tada se spominjalo ulaganja od pet milijardi evra.
Kako se sada navodi, reč je pokretanju industrijske investicije u celokupni lanac vrednosti fotonaponske industrije i ulaganju od oko milijardu evra.
Investicija će podstaći i gradnju solarnih elektrana i vetroparkova
Investicija će značiti proizvodnju polisilicijuma, kristala silicijuma (ingota), vafera, solarnih ćelija, solarnog stakla, sistemskih komponenti, invertera, a na to se nadovezuje i proizvodnja vodonika, metanola i sintetičkih goriva.
Za sve ovo neophodna je velika količina električne energije, i to iz obnovljivih izvora, što će zahtevati gradnju solarnih parkova i vetroelektrana, i nova ulaganja, rekao je profesor Volker Vittver, jedan od idejnih tvoraca projekta, suvlasnik firme Vallis Solaris i jedan od osnivača instituta Fraunhofer ISE.
Ulaganje u industrijski deo projekta trebalo bi da dostigne miliajrdu evra u periodu od osam godina, a pun kapacitet trebalo za deset godina.
U prvoj fazi Vallis Solaris bi kupio trenutno raspoloživih 50 do 60 hektara zemljišta na Podima, a za realizaciju celog projekta potrebno im je do 300 hektara.
Broj radnika bi trebalo da dostigne 5.000 u periodu od osam godina, s tim da će zapošljavanje biti fazno. Vitver je objasnio da će u cilju obazbeđivanja dovoljno radne snage sarađivati sa Veleučilištem u Šibeniku, kao i Sveučilištima u Zagrebu i Splitu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.