OIE

Severna Makedonija: Solar doveo do smanjenja uvoza struje na svega 2,75% potrošnje

uvoz-struje-severna-makedonija

Uvoz struje u Severnoj Makedoniji (LinkedIn/RKE)

Objavljeno

03.05.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.05.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Svega 2,75% potrošnje električne energije u Severnoj Makedoniji prošle godine bilo je pokriveno uvozom, u poređenju sa preko 30% iz 2021, dok je rast instalisanih kapaciteta solarnih elektrana bio 251% veći nego 2022, pokazuju podaci Regulatorne komisije za energetiku i usluge u upravljanju vodama i komunalnim otpadom (RKE).

Marko Bislimoski, predsednik RKE, ponovio je ocenu da je Severna Makedonija „Eldorado” za ulaganja u fotonaponske elektrane i dodao da je na pragu da postane energetski nezavisna kada je u pitanju električna energija.

Bislimoski: Severna Makedonija na pragu da postane energetski nezavisna kada je u pitanju električna energija

Ukupni kapaciteti za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora u Severnoj Makedoniji povećani su za ukupno 551,2 MW u poslednje dve godine. Rast je 2023. bio 399 MW, što je dva i po puta više nego prethodne godine.

RKE je 2022. godine izdala dozvole za 152,2 MW kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, od čega su 106,5 MW bile solarne elektrane.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Sekretarijat Energetske zajednice Balkan Green Energy News energiju cistih izvora

Sekretarijat Energetske zajednice, Balkan Green Energy News promovišu energiju iz čistih izvora na Balkanu

3. maj 2024. - Dokumentom je utvrđeno da će izveštavanje biti precizno, aktuelno i balansirano, a naaša medijska kuća zadržava svoju nezavisnost

RHE Bistrica studija eps

EPS pokrenuo proceduru za studiju uticaja za projekat RHE Bistrica

3. maj 2024. - Izgradnjom RHE Bistrica obezbediće se ukupan kapacitet skladištenja energije od 55 GWh i omogućiti prihvat 1,5 GW iz obnovljivih izvora

EPCG Masdar zajednicko preduzece za zelenu energiju

EPCG i Masdar osnivaju zajedničko preduzeće za zelenu energiju

3. maj 2024. - EPCG i Masdar osnivaju zajedničko preduzeće, sa po 50 odsto vlasništva, za projekte čiste energije uključujući hibridne elektrane i reverzibilne hidroelektrane

Crna Gora Ministarskog energetskog foruma Investicionog energetskog dijaloga predsedavanja Berlinskim procesom

Crna Gora domaćin Ministarskog energetskog foruma i Investicionog energetskog dijaloga u okviru predsedavanja Berlinskim procesom

3. maj 2024. - Crna Gora je u okviru predsedavanja Berlinskim procesom bila domaćin Ministarskog energetskog foruma i Investicionog energetskog dijaloga