Severna Makedonija Hrvatska saradnju u energetici
Foto: Ministarstvo energetike, rudarstva i mineralnih sirovina
Objavljeno maj 27, 2026
Ažuriraj maj 27, 2026
Komentar(1)
Podeli

Ministarka energetike, rudarstva i mineralnih sirovina Severne Makedonije Sanja Božinovska i ministar gospodarstva Hrvatske Ante Šušnjar, potpisali su memorandum o razumevanju o saradnji u energetici. Događaj je organizovan u okviru posete visoke hrvatske delegacije koju je predvodio premijer Andrej Plenković. Dvoje ministara su na događaju u Ohridu izrazili spremnost za razmenu znanja i zajedničke napore na polju energetske bezbednosti, interkonekcija, integracije obnovljivih izvora energije, dekarbonizacije, i integracije tržišta električne energije.

Predsednik Vlade Severne Makedonije Hristijan Mickoski i predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković potpisali su sporazum o strateškoj saradnji. Zvanična poseta hrvatske delegacije je zaokružena poslovnim forumom u Ohridu, uz prisustvo predstavnika poslovnog sektora iz obe zemlje. Severnomakedonska ministarka energetike, rudarstva i mineralnih sirovina Sanja Božinovska je sa svojim pandanom, ministrom gospodarstva (privrede) Hrvatske Antom Šušnjarom potpisala memorandum o razumevanju o saradnji u sektoru energetike.

„Energetika je danas jedna od najvažnijih strateških oblasti za Evropu i za ceo region. Rat u Ukrajini, kao i dešavanja na Bliskom istoku, jasno su pokazali da energetska bezbednost više nije samo ekonomsko, već i geopolitičko i bezbednosno pitanje. Zato će države koje umeju da sarađuju, investiraju i grade zajedničke infrastrukturne projekte biti jače, stabilnije i otpornije na buduće izazove“, kazala je Božinovska učesnicima i učesnicama foruma.

Okvir za nove vidove saradnje

Memorandum je rezultat prijateljskih odnosa i dugogodišnje saradnje, na osnovu strateške opredeljenosti Severne Makedonije za sticanje članstva u Evropskoj uniji, uz obaveze iz Ugovora o osnivanju Energetske zajednice, i značaja postepenog usaglašavanja sa energetskim zakonodavstvom EU.

Zvaničnici su izrazili spremnost za razmenu znanja i zajedničke napore na polju energetske bezbednosti, interkonekcija, integracije obnovljivih izvora energije, dekarbonizacije, i integracije tržišta električne energije.

Plenković: Energetika je jedna od najvažnijih tema za EU

Plenković je istakao da je energetika jedna od ključnih tema za EU, a posebno nakon nekoliko velikih kriza poslednjih godina. Smatra da će novi memorandum omogućiti snažnije povezivanje dve zemlje u energetskom sektoru.

Ministar Šušnjar je dodao da se Hrvatska pozicionira kao regionalno energetsko središte i da je spremna da sa Severnom Makedonijom podeli svoja iskustva iz integracije u energetsko tržište EU, s namerom da joj pruži snažnu podršku na evropskom putu.

Objavljeno maj 27, 2026
Ažuriraj maj 27, 2026
Komentar(1)
Podeli

Komentari (0)

Imate mišljenje?

Ostavite komentar