Životna sredina

Severna Makedonija će termoelektranu REK Bitola prebaciti s uglja na gas

Severna Makedonija termoelektranu REK Bitola uglja gas

Slika: Vlada Severne Makedonije

Objavljeno

20.10.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.10.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Državni proizvođač električne energije ESM namerava da ugasi prvi blok termoelektrane na ugalj REK Bitola u roku od pet godina i da ga rekonstruiše tako da radi na prirodni gas, rekli su najviši zvaničnici i obećali da će Severna Makedonija obustaviti korišćenje uglja. Prvo treba da se zatvori REK Oslomej.

Premijer Zoran Zaev izjavio je da će prvi blok termoelektrane u Bitolju prestati s radom, a zatim biti preuređen tako da uzima gas iz budućeg cevovoda. Rekonstrukcija u rudarsko-energetskom kombinatu REK Bitola deo je strategije Severne Makedonije za prestanak eksploatacije i trošenja uglja, i vlada mora da pre pridruživanja Evropskoj uniji primeni tamošnje propise o emisijama ugljen-dioksida, po njegovim rečima.

Novi rudnici uglja mogu da se otvore u sledećih pet do sedam godina, nakon čega neće biti izdavane dozvole, naglasio je Zaev.

Preostala dva bloka radiće još deset godina

Generalni direktor preduzeća Elektrani na Severna Makedonija (ESM) Vasko Kovačevski rekao je u njegovom prisustvu da pomenuti blok može da radi još najviše pet godina. Proizvođač struje u državnom vlasništvu ulaže u modernizaciju ostala dva bloka tako da mogu da funkcionišu još deset godina, podvukao je.

Elektrana na gas će imati snagu od 250 megavata, navodi Kovačevski. Kompanija takođe razvija fotonaponska postrojenja i hidrocentrale, izjavio je, uz tvrdnju da će proizvodnja energije iz zagađujućih goriva morati da prestane.

Transformacija ne ide preko noći

Prvi čovek ESM-a rekao je da će prvo biti ugašena termoelektrana na lignit u okviru REK Oslomej i podsetio da ESM instalira solarne elektrane umesto tog kompleksa. Prelazak REK Bitola sa uglja na gas ne može da se desi preko noći, jer je udeo tog pogona u proizvodnji struje u zemlji 75 odsto, naveo je.

Kad bude podignut vetropark Miravci, od 50 megavata, biće dodato još toliko, kazao je Kovačevski.

ESM priprema teren za još četiri solarne elektrane

Zaev je izjavio da će ponude za hidroelektrane Čebren i Galište biti otvorene 28. decembra i da će ta dva sistema ukupno imati 300 do 400 megavata. Dodao je da nadležna tela rade na izdavanju dozvola za tri vetroparka, koji će zajedno imati skoro stotinu megavata. ESM ima još četiri lokacije za fotonaponske pogone veličine od 50 do 100 megavata, istakao je predsednik vlade.

Severnomakedonski lider je rekao da se razmatra „veoma prijateljska“ ponuda Grčke da se njegova zemlja uključi u razvoj terminala za tečni prirodni gas (TPG ili LNG) u Aleksandrupolisu, otkrio je Zaev. Elektrana od 800 megavata planirana u okviru projekta tako bi mogla da isporučuje struju preko granice i doprinese smanjenju domaćeg energetskog deficita, kazao je.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

20. oktobar 2020. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

20. oktobar 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

20. oktobar 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

20. oktobar 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW