Mađarska energetska kompanija MVM ima većinski udeo u zajedničkom preduzeću sa Srbijagasom, koje će se baviti trgovinom gasa u Srbiji i regionu, rekli su za Politiku u Ministarstvu rudarstva i energetike Republike Srbije. MVM ima 51% učešća u firmi Serbhungas, a srpska gasna kompanija preostalih 49%.
MVM i Srbijagas su ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća potpisali prošle nedelje na Paliću, nakon prve sednice Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske.
Kako je rečeno Politici u ministarstvu, obe kompanije ulažu osnovni kapital, a odluke će donositi zajednički. Ranije je objavljeno da će sedište zajedničkog preduzeća za trgovinu gasom biti u Novom Sadu.
Ministarstvo: Odluke u firmi Serbhungas će se donositi zajednički
MVM se bavi proizvodnjom, distribucijom i trgovinom električnom energijom, ali je prisutan i u sektoru gasa. U sastavu kompanije se nalazi i nuklearna elektrana Paks.
Srbija, preko Srbijagasa, već ima saradnju sa Mađarskom po pitanju skladištenja gasa. Politika podseća da Srbijagas ima zaključene ugovore za skladištenje gasa u Mađarskoj na godinu dana, odnosno za sezonu 2023/2024.
Prilikom potpisivanja ugovora o osnivanju zajedničkog preduzeća MVM-a i Srbijagasa prošle nedelje, predsednik Aleksandar Vučić je rekao da je Srbija zahvaljujući Mađarskoj mogla mirno da preživi prethodnu zimu, jer je imala dovoljne rezerve gasa.
On je dodao da sada za potrebe Srbije ima 560 miliona kubnih metara gasa u skladištima i da te količine pružaju sigurnost i za predstojeću zimu.
Srbija i Mađarska planiraju i zajednički naftovod
Među dokumentima koji potpisani na sastanku na Paliću je i memorandum o razumevanju o izgradnji naftovoda Mađarska-Srbija. Ministarstvo rudarstva i energetike je tada saopštilo da će srpski deo koštati 157 miliona evra.
Srpski deo gasovoda će koštati 157 miliona evra
Ministarka Dubravka Đedović, koja je potpisala memorandum sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Peterom Sijartom, izjavila je da je naftovod potreban da bi Srbija diverzifikovala izvore snabdevanja naftom, podsetivši da je trenutno jedini pravac snabdevanja preko Hrvatske.
Pohvalno,na vreme ste sve uradili.