Voda

Savet za borbu protiv korupcije: prodaja Instituta Jaroslav Černi je nezakonita i mora biti poništena

Savet za borbu protiv korupcije prodaja Instituta Jaroslav Cerni je protivzakonita i nije u interesu gradjana, pa mora biti ponistena

Foto: Pixabay

Objavljeno

01.03.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.03.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Savet za borbu protiv korupcije Vlade Srbije saopštio je da je privatizacija Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ suprotna interesima građana i protivzakonita iz više razloga, te da kao takva ne može da opstane i mora biti poništena. Preporuka Saveta je da Državno pravobranilaštvo pokrene postupak za poništenje odluke o izboru kupca i za utvrđivanje ništavosti kupoprodajnog ugovora.

Savet za borbu protiv korupcije smatra da je prodaja Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ obavljena bez argumentovanog i jasnog razloga i da je protivna Uredbi kojom se utvrđuje Vodoprivredna osnova Republike Srbije, Strategiji upravljanja vodama u Republici Srbiji do 2034, Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije od 2021. do 2025. godine, kao i odredbama Zakona o vodama, Zakona o nauci i istraživanjima, Zakona o Fondu za nauku Republike Srbije, pa mora biti poništena kao nezakonita.

Jaroslav Černi je kupio konzorcijum Milenijum tima i sedam direktora Instituta po ceni od oko 2,5 miliona evra

Ministarstvo privrede saopštilo je sredinom januara da je prodalo Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ kompaniji Milenijum tim i „konzorcijumu u kojem je sedam direktora“ Instituta, po ceni od oko 2,5 miliona evra. Mesecima ranije, stručnjaci i nevladine organizacije upozoravali su da je prodaja Instituta štetna odluka Vlade Srbije.

Inače, Institut Jaroslav Černi je vodeća naučnoistraživačka organizacija u oblasti voda u Srbiji i jedna od najuglednijih takvih organizacija u regionu. Može se reći da su svi najznačajniji hidrotehnički objekti i sistemi na ovim prostorima izgrađeni uz pomoć stručnjaka iz Instituta, kao i da sada učestvuju u velikom broju sličnih projekata.

Institut je morao da ostane državni imajući u vidu pogubna iskustva zemalja u tranziciji koja su na isti ili sličan način privatizovala vodoprivredna preduzeća i institute

Savet za borbu protiv korupcije u izveštaju o privatizaciji navodi da Institut, zbog strateškog značaja koji ima u sektoru upravljanja vodama, nije trebalo privatizovati već zadržati dominantno državno učešće u vlasničkoj strukturi, i tako se odupreti privatnim interesima imajući u vidu loša, odnosno pogubna iskustva zemalja u tranziciji koja su na isti ili sličan način privatizovala vodoprivredna preduzeća i vodoprivredne institute.

S obzirom na nadležnosti Instituta u obavljanju delatnosti za koju građani imaju interes, nije se smelo dozvoliti da postane vlasništvo privatnika od kojih će zavisiti zdravlje, životi ljudi i njihova imovina, zaštita životne sredine i bezbednost države, piše u Izveštaju Saveta.

Žaklina Živković, Pravo na vodu: prodajom Instituta stručno znanje direktno stavilo u funkciju privatnog interesa

Jaroslav Černi se, kako se navodi, nije smeo privatizovati i zato što obavlja delatnost od opšteg interesa, odnosno delatnost od interesa za sve građane i učestvuje u svim aktivnostima na zaštiti i upravljanju vodama širom zemlje.

Žaklina Živković, iz Prava na vodu, kaže za Balkan Green Energy News, da je od ogromne važnosti da institucije u Srbiji rade svoj posao, i što je Savet za borbu protiv korupcije objavio izveštaj koji potvrđuje sve na šta su ukazivali od kada je objavljen poziv za privatizaciju Instituta – da je proces štetan po javni interes i životnu sredinu.

Prodajom je ugroženo pravo svih nas na pitku vodu i bezbednu životnu sredinu

„Smatramo da se prodajom Instituta stručno znanje direktno stavilo u funkciju privatnog interesa, čime se ugrozila stručnost, nezavisnost i integritet Instituta i pravo svih nas na pitku vodu i bezbednu životnu sredinu. Srbiji hronično nedostaju stručnjaci u oblasti zaštite i upravljanja vodama, što prepoznaje i Strategija upravljanja vodama. To je očigledno i svakom građaninu po nagomilanim problemima“, istakla je ona.

Pravo na vodu je tražilo da se privatizacija poništi, a da se Jaroslav Černi proglasi Institutom od strateškog značaja za Srbiju što bi ga zaštitilo od daljih pokušaja prodaje i dalo mu zasluženo mesto. Tu inicijativu je podržalo apelom više od 30 profesora i stručnjaka, kao i više od 30.000 građana.

Ne postoji nijedan argument da je privatizacija društveno ili ekonomski opravdana

Savet je istakao da je nedopustivo da nije naveden razlog privatizacije Instituta, odnosno što ne postoji nijedan argument niti na zakonu zasnovan razlog, koji bi pokazao da je privatizacija društveno ili ekonomski opravdana i korisna.

Razlozi privatizacije Instituta ostaju nejasni, pogotovo kada se ima u vidu činjenica da je u pitanju jedini državni Institut u oblasti vodoprivrede koji ne posluje sa gubitkom, već naprotiv, ostvaruje dobit u svom poslovanju, istakao je Savet.

Ministarstvo privrede odbilo je zahtev da dostavi Izveštaj ovlašćenog procenitelja

Savet je naveo da je Ministarstvo privrede odbilo njegov zahtev da mu dostavi Izveštaj ovlašćenog procenitelja koji je procenio vrednost Instituta „Jaroslav Černi“ na 2.800.000 evra.

Jedno od načela upravljanja vodama je načelo učešća javnosti koja, između ostalog, ima pravo na informacije o radu nadležnih organa u oblasti voda, pa odbijanje Ministarstva ide u prilog sumnji da u konkretnom slučaju mogu postojati elementi koruptivnih radnji, smatra Savet.

Postoji sumnja da je reč o korupciji

Savet ukazuje i na činjenicu da i sam javni poziv Ministarstva od 1. oktobra 2021. za privatizaciju Instituta navodi na zaključak da se na osnovu njega i njime propisanih uslova koje zainteresovani ponuđači moraju ispuniti trasirao put za već unapred poznatog i dogovorenog kupca.

Jedine dve ponude za kupovinu Instituta upravno došle od strane društava koji ne samo da se ne bave naučnoistraživačkim radom, već su godinama u poslovnom odnosu sa državom od koje su angažovane na raznim projektima, kao i sa samim Institutom, naveo je Savet.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Francuske firme će graditi prvo beogradsko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

1. mart 2022. - Veliko postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda trebalo bi da pomogne očuvanju kvaliteta vode i biodiverziteta Dunava i Save

Svetski dan okeana 2024

Svetski dan okeana 2024: probudimo nove dubine

1. mart 2022. - 'Probudimo nove dubine' slogan je ovogodišnjeg Svetskog dana okeana, koji se obeležava svakog 8. juna od 2008. godine

Klimatske promene ugrozavaju vodne resurse severne Grcke

Reke, jezera severne Grčke nestaju usled klimatskih promena

1. mart 2022. - Sa sve višim temperaturama i nedostatkom padavina, smanjenje vodostaja u rekama i jezerima širom Grčke dobija dramatične razmere.

Liverpul planira izgranju elektrane na plimu i oseku

Liverpul planira najveću elektranu na plimu i oseku na svetu

1. mart 2022. - Liverpul planira izgradnju najveće elektrane na svetu na plimu i oseku, kapaciteta 700 megavata