Grad Slatina u Rumuniji uspešno sprovodi svoj prvi plan održive urbane mobilnosti (SUMP), izrađen tokom 2017. godine kako bi se rešio problem saobraćajnih gužvi izazvanih gradskim prevozom, tranzitnim saobraćajem i odlascima građana u kupovinu, ali i sa ciljem da se grad učini prijatnijim za život, zdravijim i ekonomski atraktivnijim.
Nakon određivanja glavnih ciljeva, poput unapređenja dostupnosti i bezbednosti prevoza i smanjenja buke, zagađenja vazduha i emisija gasova staklene bašte, gradske vlasti su u svoj prvi plan održive urbane mobilnosti uvrstile potrebne mere, a obuhvataju unapređenje putne infrastrukture i javnog prevoza, uvođenje aktivnih vidova urbane mobilnosti, stvaranje zone sa manje štetnih emisija u centru grada i edukaciju i informisanje građana o aktivnostima u okviru sprovođenja plana.
Građani učestvovali u izradi SUMP-a za Slatinu
Slatina, koja ima 85.000 stanovnika i nalazi se u okrugu sa 400.000 ljudi, izradila je svoj SUMP u saradnji sa još 10 evropskih gradova u okviru projekta CityMobilNet, koji je deo programa URBACT III.
Međutim, deo zasluga za uspeh plana može se pripisati i pristupu koji je uključivao učešće same lokalne zajednice u njegovoj izradi. Naime, građani su pozvani da daju svoje ideje i utvrde potrebe i izazove, navodi organizacija Eltis, koja prati trendove i potpomaže razmenu znanja i iskustava u oblasti održive urbane mobilnosti u Evropi.
Slatina je za sprovođenje svog plana obezbedila preko 20 miliona evra iz EU fondova
Gradske vlasti Slatine su za sprovođenje plana urbane mobilnosti obezbedile preko 20 miliona evra iz fondova Evropske unije, što im je pomoglo da sprovedu brojne projekte do proleća 2020. godine. Oni su obuhvatali nabavku 18 gradskih autobusa na električni pogon, postavljanje 45 pametnih stanica gradskog prevoza, uvođenje sistema za upravljanje javnim prevozom, izgradnju 10 kilometara biciklističkih staza i uspostavljanje sistema javnih bicikala sa električnim biciklima, trotinetima i punjačima.
Pre transformacije koja je započeta usvajanjem SUMP-a 2017. godine, građani Slatine su se uglavnom oslanjali na individualni prevoz motornim vozilima, dok je udeo javnog prevoza u kretanju gradom bio 8.5%, a bicikala svega 0.7%.
Sada lokalne vlasti planiraju da do 2030. godine udvostruče udeo javnog prevoza, održe visok udeo pešačenja i postepeno povećaju udeo vožnje bickala u ukupnoj urbanoj mobilnosti, navodi Eltis.
GIZ ORF-EE pomaže gradovima u regionu da izrade planove održive urbane mobilnosti
U drugim zemljama regiona, GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (GIZ ORF-EE) pomaže gradovima da izrade sopstvene planove održive urbane mobilnosti. Drugi po redu projekat pod nazivom “Održiva urbana mobilnost u zemljama Jugoistične Evrope” (SUMSEEC II) pokrenut je u decembru 2018. godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.