Cena izgradnje reverzibilne hidroelektrane (RHE) Bistrica je porasla sa planiranih 700 miliona na 1,2 milijarde evra, a Srbija se sprema za pregovore o finansiranju sa Japanom. Postrojenje projektovane snage 628 MW bi trebalo da obezbedi balansiranje varijabilnih obnovljivih izvora i omogući integraciju novih solarnih i vetroelektrana.
Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije je nedavno saopštilo da je delegacija Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) iskazala zainteresovanost za saradnju sa državom na ovom projektu.
Vučić: Ministarka ide u Japan na pregovore o finansiranju RHE Bistrica
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je krajem jula u Priboju izjavio da ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović ide u Japan da pregovara o finansiranju projekta RHE Bistrica.
Đedović je izjavila da je paralelno sa pripremom studije o uticaju na životnu sredinu i projektovanjem važno da se nastave razgovori o obezbeđivanju finansiranja. Ona je navela i da je RHE Bistrica prioritetan projekat u Planu razvoja energetske infrastrukture i mera energetske efikasnosti, koji je usvojila Vlada Srbije, i da će imati važnu ulogu u naporima da se poveća proizvodnja energije iz obnovljivih izvora.
Srbija u pismu o namerama tražila od Japana da finansira RHE Bistrica
U aprilu je ministar finansija Siniša Mali primio u oproštajnu posetu ambasadora Japana u Beogradu Takahika Kacumatu i tom prilikom mu uručio pismo o namerama u vezi sa RHE Bistrica, u kom se ističe volja Vlade Srbije da se dodatno unapredi partnerstvo sa agencijom JICA, i to kroz finansiranje ovog projekta.
Zakonom o budžetu za 2023. predviđeno je da se za gradnju RHE Bistrica mogu izdati državne garancije u vrednosti od 600 miliona evra, i to domaćim i stranim poslovnim bankama.
Prema ranijim procenama Elektroprivrede Srbije (EPS), RHE Bistrica bi mogla da bude puštena u rad do 2031. godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.