Životna sredina

Rezervat Bačko Podunavlje uvršten u Svetsku listu rezervata biosfere

Slika: UNESCO/Jarpsmav Pap

Objavljeno

27.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Međunarodni koordinacioni savet UNESKO programa Čovek i biosfera odlučio je da rezervat biosfere Bačko Podunavlje bude upisan u Svetsku listu rezervata biosfere.

Odluka je doneat 14. juna na ovogodišnjem zasedanju u Parizu, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine Srbije.

Rezervat biosfere Bačko Podunavlje se nalazi na severozapadu Vojvodine i deo je „Evropskog Amazona“, jedne od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na celom toku Dunava. Rezervat koji se prostire na površini od 176.635 hektara. područje je izuzetne biološke raznovrsnosti i centar retkih prirodnih staništa, kao što su prostrane plavne šume, ade, rukavci i peščane rečne obale.

„Veliko je zadovoljstvo i čast što je UNESKO prepoznao izuzetne vrednosti i potencijal Bačkog Podunavlja. Ovo proglašenje će znatno pomoći očuvanju prirode Srbije, jedne od najraznovrsnijih u Evropi. Bačko Podunavlje se isto tako odlikuje veoma bogatom kulturnom baštinom koja je dokaz žive prošlosti i susretanja brojnih naroda i kultura na ovom prostoru“, izjavio je Darko Tanasković, ambasador Srbije pri UNESKO-u.

Tanaksović je rekao program Čovek i biosfera ne samo da promoviše koncept održivog razvoja, već i pokazuje da ga je moguće ostvariti u praksi.

Ovo je drugi rezervat biosfere u Srbiji, pored rezervata Golija-Studenica, koji je uključen na listu. Bačko Podunavlje se priključilo svetskoj mreži koju čine 669 rezervata biosfere koje je priznao UNESKO. Oni su osmišljeni tako da se prirodno bogatstvo od izuzetnog značaja očuva, dok se u isto vreme promoviše održivi razvoj lokalnih zajednica na tim područjima.

Nominaciju je pripemio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode koji je projekat razvio u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine, kao i Svetskim fondom za zaštitu divljih životinja (WWF).

Uspostavljanje rezervata biosfere Bačko Podunavlje je veoma značajan korak ka formiranju prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, prvog zaštićenog područja u svetu koje se prostire u pet zemalja – Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Austriji, rekla je Duška Dimović, menadžer WWF u Srbiji.

Ona je rekla da WWF već nekoliko godina sarađuje sa partnerima u tim zemljama na zaštiti priprodnog i kulturnog bogatstva „Evropskog Amazona“, koji je obuhvaćen projektom Coop MDD, koji finansira EU.

Direktorka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Biljana Panjković rekla je da sada predstoji veliki posao na mudrom upravljanju područjem kroz saradnju sa upravljačima zaštićenih područja, korisnicima prirodnih resursa, lokalnim upravama i zajednicama na području rezervata biosfere.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

danska, sume, poljoprivreda

Danska pretvara poljoprivredno zemljište u šume, prirodna staništa

27. jun 2017. - Kako bi smanjila upotrebu veštačkih đubriva, Danska je odlučila da 15 odsto svog poljoprivrednog zemljišta pretvori u šume i prirodna staništa

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

27. jun 2017. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

27. jun 2017. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

azbest

Azbestna prašina – nevidljiva pretnja zdravlju

27. jun 2017. - Rušenje hotela Jugoslavija izazvalo je zabrinutost Beograđana zbog mogućnosti prisustva azbesta, stoga i kancerogene azbestne prašine