Životna sredina

Republika Srbija dobila nacrt zakona o klimatskim promenama

Republika Srbija dobila nacrt zakona o klimatskim promenama

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tvining projekt „Uspostavljanje mehanizma za sprovođenje Uredbe o mehanizmu monitoringa“, o prilagođavanju klimatskim promenama, okončan je nakon dve i po godine a jedan od njegovih najvažnijih rezultata za Srbiju je da je urađen nacrt zakona o klimatskim promenama.

Na završnoj konferenciji projekta, ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je rekao da se adaptacija na klimatske promene odnosi na sve segmente društva, zbog čega je ovaj zakon jedan od najvažnijih, navodi se u saopštenju ministarstva.

„Ovo je veoma važan korak napred za Srbiju u pogledu prilagođavanja ne samo u pogledu klimatskih promena nego i prilagođavanja evropskim standardima životne sredine”, rekao je ministar, i naveo da će mu dalja procedura u donošenju zakona biti jedan od prioriteta.

Opšti cilj projekta bio je podrška Republici Srbiji u transponovanju i sprovođenju zakonodavstva EU u oblasti klimatskih promena kroz jačanje institucionalnih kapaciteta i poboljšanje infrastrukture izveštavanja, radi usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU u oblasti klimatskih promena i ispunjavanja obaveza prema zahtevima Sekretarijata UNFCCC. Glavni rezultati projekta su nacrt Zakona o klimatskim promenama i unapređeni administrativni i institucionalni kapaciteti Ministarstva zaštite životne sredine i Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije.

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Mateja Norčič Štamcar izjavila je da je zatvaranje tvining projekta korak u približavanju srpskog zakonodavstva pravnim tekovinama EU u ekologiji, što vodi bezbednijim zdravstvenim uslovima i zaštiti budućih generacija.

Projekat “Uspostavljanje mehanizma za sprovođenje Uredbe o mehanizmu monitoring”, vredan 1,2 milona evra, započet je maja 2015. Podržala ga je EU, a sproveli Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije, Ministarstvo ekološke i solidarne tranzicije Republike Francuske i Tehnički multidisciplinaroni centar za proučavanje zagađenja vazduha (CITEPA).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

3. novembar 2017. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

3. novembar 2017. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

3. novembar 2017. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija

eu evropska komisija kriticne sirovine investicije

Evropska komisija objavila poziv za ulaganje u zelenu tranziciju, kritične sirovine na Zapadnom Balkanu

3. novembar 2017. - Privatne firme iz EU, Evropskog ekonomskog prostora (EEA) i sa Zapadnog Balkana pozvane da izraze zainteresovanost za ulaganje u regionu.