Životna sredina

Republika Srbija dobila nacrt zakona o klimatskim promenama

Republika Srbija dobila nacrt zakona o klimatskim promenama

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tvining projekt „Uspostavljanje mehanizma za sprovođenje Uredbe o mehanizmu monitoringa“, o prilagođavanju klimatskim promenama, okončan je nakon dve i po godine a jedan od njegovih najvažnijih rezultata za Srbiju je da je urađen nacrt zakona o klimatskim promenama.

Na završnoj konferenciji projekta, ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je rekao da se adaptacija na klimatske promene odnosi na sve segmente društva, zbog čega je ovaj zakon jedan od najvažnijih, navodi se u saopštenju ministarstva.

„Ovo je veoma važan korak napred za Srbiju u pogledu prilagođavanja ne samo u pogledu klimatskih promena nego i prilagođavanja evropskim standardima životne sredine”, rekao je ministar, i naveo da će mu dalja procedura u donošenju zakona biti jedan od prioriteta.

Opšti cilj projekta bio je podrška Republici Srbiji u transponovanju i sprovođenju zakonodavstva EU u oblasti klimatskih promena kroz jačanje institucionalnih kapaciteta i poboljšanje infrastrukture izveštavanja, radi usaglašavanja nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU u oblasti klimatskih promena i ispunjavanja obaveza prema zahtevima Sekretarijata UNFCCC. Glavni rezultati projekta su nacrt Zakona o klimatskim promenama i unapređeni administrativni i institucionalni kapaciteti Ministarstva zaštite životne sredine i Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije.

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Mateja Norčič Štamcar izjavila je da je zatvaranje tvining projekta korak u približavanju srpskog zakonodavstva pravnim tekovinama EU u ekologiji, što vodi bezbednijim zdravstvenim uslovima i zaštiti budućih generacija.

Projekat “Uspostavljanje mehanizma za sprovođenje Uredbe o mehanizmu monitoring”, vredan 1,2 milona evra, započet je maja 2015. Podržala ga je EU, a sproveli Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije, Ministarstvo ekološke i solidarne tranzicije Republike Francuske i Tehnički multidisciplinaroni centar za proučavanje zagađenja vazduha (CITEPA).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Izdato Resenje o obimu i sadrzaju Studije o proceni uticaja na zivotnu sredinu projekta Jadar

Projekat Jadar dobio rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja na životnu sredinu

3. novembar 2017. - Ministarstvo zaštite životne sredine je izdalo rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja na životnu sredinu za rudarski deo projekta Jadar kompanije Rio Tinto

danska, sume, poljoprivreda

Danska pretvara poljoprivredno zemljište u šume, prirodna staništa

3. novembar 2017. - Kako bi smanjila upotrebu veštačkih đubriva, Danska je odlučila da 15 odsto svog poljoprivrednog zemljišta pretvori u šume i prirodna staništa

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

3. novembar 2017. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

3. novembar 2017. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija