OIE

REIC pokrenuo prvu crowdfunding kampanju za obnovljive izvore energije u BiH

Slika: REIC

Objavljeno

01.11.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.11.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Sarajevska nevladina organizacija REIC pozvala je građane da doniraju novac za nabavku i postavljanje solarnih kolektora za toplu vodu u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidnih lica Drin u Fojnici, što predstavlja prvu crowdfunding kampanju za obnovljive izvore energije (OIE) u Bosni i Hercegovini u istoriji.

Cilj ove crowdfunding kampanje je da se prikupi najmanje 20.000 konvertibilnih maraka (KM), ili oko 15.000 dolara, za kupovinu i postavljanje solarnih panela, čija upotreba može smanjiti troškove pripreme tople vode do 60%, navodi se u pozivu. U Drinu, u kojem je smešteno oko 500 korisnika i koji ima oko 250 zaposlenih, topla voda je potrebna 24 sata dnevno, 365 dana u godini, a trenutni troškovi za električnu energiju su preko 250.000 KM (127.823 evra) godišnje.

REIC (Regionalni Centar za Obrazovanje i Informisanje iz održivog razvoja za Jugoistočnu Europu) želi da pokaže da je moguće finansirati projekte građanske energije u BiH kako bi se u budućnosti povećao broj takvih inicijativa.

Zadruge za OIE ili energetske zadruge su odomaćena praksa u Evropskoj uniji, dok su na Balkanu tek u povoju. U Nemačkoj, na primer, skoro 50% kapaciteta za OIE je u rukama građana, energetskih zadruga i poljoprivrednika.

Prva solarna elektrana finansirana kroz crowdfunding u Hrvatskoj puštena u rad u septembru

U maju ove godine, Zelena energetska zadruga (ZEZ) je pokrenula prvu crowdfunding kampanju za OIE u Hrvatskoj za nabavku i postavljanje solanog sistema snage 30 kW na krovu upravne zgrade Razvojnog centra i tehnološkog parka Križevci.

Solarni sistem, nazvan Križevački sunčani krovovi, je pušten u rad u septembru, nakon što je kroz kampanju ZEZ-a prikupljena 31,000 evra potrebnih za finansiranje nabavke i postavljanja opreme. Ukupno 53 građana-investitora dalo je novac za ovaj projekat, a ZEZ će im vratiti te kredite sa 4,5% godišnje kamate u roku od deset godina, od očekivane uštede na računima za električnu energiju.

Pilot projekat u Križevcima predstavlja početak prave energetske tranzicije u regionu, navodi se u autorskom članku objavljenom na sajtu Balkan Green Energy News u avgustu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

1. novembar 2018. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

1. novembar 2018. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

1. novembar 2018. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

1. novembar 2018. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan