Razvoj sektora elektromobilnosti, sa električnim i autonomnim vozilima i pratećom infrastrukturom, mogao bi do 2025. godine da otvori 16.000 radnih mesta i donese 1,4 milijarde evra u dodatoj vrednosti, rečeno je na 2. Forumu o elektromobilnosti, i najavljeno brzo formiranje radne grupa za pripremu propisa za razvoj infrastrukture za električna i autonomna vozila.
Inicijativu za formiranje radne grupe pokrenula je Nacionalna asocijacija električnih vozila (NAEV) i Udruženje inženjera elektrotehnike Srbije (UDIES). Inicijativa je deo Programa za elektromobilnost u 10 tačaka, koji su dva udruženja predala premijerki Srbije Ani Brnabić, pre nekoliko meseci.
“Vrlo brzo biće formirana radna grupa za pripremu propisa za razvoj infrastrukture za električna i autonomna vozila, kako bi Srbija uhvatila korak sa najrazvijenijim državama sveta, izjavio je Mihailo Jovanović, direktor vladine Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, na forumu koji se održava u okviru sajmova energetike i zaštite životne sredine.
Mihalo Jovanović rekao je da je digitalizacija jedan od prioriteta vlade Ane Brnabić, kao i da se razvoj elektromobilnosti u to uklapa.
“Ova tema prožima više ministarstava – infrastrukture, ekologije, energetike, prosvete i nauke, i dobro je da je predstavljena nama jer mora da se koordinira na nivou Vlade Srbije. Naš prvi potez je podrška ovoj ideji, a drugi formiranje radne grupe“, objasnio je Mihajlović.
Moguće otvaranje 16.000 radnih mesta
Ivan Vulović, predsednik Upravnog odbora Nacionalne asocijacije električnih vozila (NAEV), rekao je da će električna i autonomna vozila postati stvarnost, samo je pitanje da li sa nama ili bez nas.
„Imamo kadrove koji mogu da nas uključe u ovu priču na ravnopravnom nivou sa drugima. Samo im treba dati početni podsticaj, oni će dalje nastaviti sami…“, rekao je on.
Vulović je kao najvažnije među 10 predloga, koji su predati Vladi Srbije, istakao jačanje programa istraživanja i razvoja, poreske olakšice kao potencijal zapošljavanja i poreska i pravna jednakost za PHEV (plag-in hibridna električna vozila), BEV (EV sa baterijom) i FCEV (EV sa gorivim ćelijama).
“Ako se ostvare naši planovi do 2025. možemo da otvorimo 16.000 radnih mesta i obezbedimo 1,4 milijarde evra u dodatoj vrednosti“, istakao je Vulović, i naglasio da je nepostojanje subvencija za EV ogroman problem u povećanju njihovog broja.
EPS je spreman, mreža nije ograničenje za razvoj EV
Postojeća distributivna mreža Elektroprivrede Srbije (EPS), prema rečima Aleksandra Jakovljevića, direktora Sektora za strategiju EPS-a, nije ograničenje za razvoj e-mobilnosti u Srbiji jer omogućava lako priključenje punjača za EV, kao i prozjumera.
„EPS hoće da bude proaktivan, da bude neko ko će osim infrastrukture pružiti i pouzdano snabdevanje za EV. Ovo je šansa za EPS da obezbedi nove usluge i dobije nove kupce“, istakao je on.
Jakovljević je naveo da računica EPS govori da bi zamena 5% klasičnih automobila sa EV u Srbiji povećala 1,5 odsto finalnu potrošnju, a vršno opterećenje bi bilo veće za 350 MW ako bi se svi punili u istom trentku.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.