Životna sredina

Raspisan javni poziv za sufinansiranje mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave

Raspisan javni poziva za sufinansiranje mera zastite vazduha

Foto: Freepik

Objavljeno

11.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.04.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) je uz finansijsku podršku Evropske unije i Švajcarske objavio treći javni poziv za podršku sprovođenju mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave.

Sve jedinice lokalne samouprave koje su izradile ili usvojile planove kvaliteta vazduha ili kratkoročne akcione planove mogu da se prijave na javni poziv za sufinansiranje mera zaštite kvaliteta vazduha. Mogu da se prijave i jedinice lokalne samouprave koje nisu u zakonskoj obavezi da ih usvoje, ali jesu uključile navedene mere u svoja strateška dokumenta.

Sprovođenje mera u okviru ovog poziva treba da doprinese realizaciji nacionalnog Programa zaštite vazduha za period od 2022. do 2030,  kojeg je Srbija usvojila u decembru 2022. godine.

Lokalne samouprave koje su planskim dokumetima definisale mere unapređenja kvaliteta vazduha mogu da konkurišu za sredstva za sufinansiranje jedne odabrane mere u visini do najviše 70 odsto ukupne vrednosti njene primene.

Prijave su otvorene do 30. aprila u 17 sati

Za projekte malog obima biće obezbeđeno sufinansiranje u iznosu od 21.000 do 49.000 dolara, a za projekte velikog obima od 49.000 do 100.000. Ostatak sredstava lokalne samouprave treba da obezbede iz svog budžeta ili drugih izvora finansiranja.

Prijave, putem onlajn formulara, otvorene su do 30. aprila do 17 sati. Potrebno je dostaviti i dokument sa detaljnim opisom projekta, uključujući aktivnosti, očekivane rezultate i budžet.

Takođe, potrebno je priložiti izjavu ovlašćenog lica kojom se potvrđuje obezbeđeno sufinansiranje i spremnost na učešće u javnom pozivu, relevantan planski dokument u kojem je mera predložena za sufinansiranje, kao i tehničku dokumentaciju, ukoliko je dostupna.

Dokumentacija se šalje na imejl adresu zelena.agenda.rs@undp.org. Detaljnije informacije nalaze se u uslovima i smernicama za prijavljivanje.

Svi zainteresovani predstavnici i predstavnice lokalnih samouprava kojima je potrebno više inforamcija mogu da se prijave i za Info dan, koji će se održati onlajn 15. aprila u 11 sati.

Javni poziv se objavljuje u okviru projekta EU za Zelenu agendu u Srbiji, kojeg finansira i tehnički podržava Delegacija Evropske unije u Srbiji, a sprovodi ga UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora cehotina rudnik zagadjenje suplja stijena sahmanovic

Jalovina iz rudnika olova i cinka zagadila izvorišta i vodotokove, Crna Gora ga delimično zatvorila

11. april 2025. - Šupljina u tlu flotacionog jalovišta omogućila vodi iz flotacionog jezera da nađe podzemni put do udaljenih izvorišta i zagadi vodotokove

Krivicna prijava Zijin Copper zagadivanja zagadjivanja zivotne sredine

Krivična prijava protiv kompanije Zijin Copper zbog zagađivanja životne sredine

11. april 2025. - Deset stanovnika Krivelja, Bora i Slatine je s RERI-jem podnelo krivičnu prijavu protiv kompanije Zijin Copper

hrvatska banka hbor eib zajam firme zelena ulaganja

Hrvatska banka za obnovu i razvoj obezbedila najmanje 50 miliona evra za zelena ulaganja privrede

11. april 2025. - Sredstva za zelena ulaganja će se krajnjim korisnicima plasirati direktnim kreditiranjem HBOR-a i preko poslovnih banaka i drugih posrednika

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

11. april 2025. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva