Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji, instalirane u selima Dojkinci i Temska na Staroj planini, priključene su na elektrodistributivnu mrežu i spremne su da proizvode zelenu električnu energiju, saopštila je energetska zadruga Elektropionir. Od postavljanja solarnih elektrana do proizvodnje prvih kilovata prošlo je čitavih godinu dana.
Energetska zadruga Elektropionir, uz pomoć lokalne zajednice iz Temske i Dojkinaca, Grada Pirota i građana, organizacija i firmi koji su donirali novac, opremu i rad, kompletirala je pionirski poduhvat izgradnje i puštanja u rad prvih zadružnih elektrana u Srbiji u okviru inicijative Solarna Stara.
Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela, naveli su u Elektropioniru.
Ana Džokić iz Elektropionira kaže da je Solarna Stara inicijativa vođena dvostrukom motivacijom. Prvi motiv je bio da ukažu da na području Stare planine nikako ne bi trebalo graditi derivacione mini hidroelektrane, već obnovljive izvore energije koji rade za dobrobit zajednice i prirode.
Drugi motiv je bio da u praksi pokažu da udruženi, građani mogu da planiraju i realizuju ovakve projekte, ujedinjeni za nešto – okrećući tako u pozitivnom pravcu energiju koja ih je okupila protiv nečega.
Džokić: Mnogo vremena i energije uzele su komplikovane procedure
Ona ističe da su tokom realizacije Solarne Stare, mnogo vremena i energije uzele komplikovane procedure, čijim pojednostavljivanjem bi se olakšala i demokratizovala proizvodnja energije, a time i ubrzala borba protiv klimatskih promena i zagađenja.
Džokić podseća da je pre tačno dve godine, u julu 2022, završena donatorska kampanja tokom koje su Energetska zadruga Elektropionir i 229 donatora sakupili novac za izgradnju dve solarne elektrane snage pet kilovata. Nakon uspešne kampanje usledila je izrada projektno-tehničke dokumentacije, nabavka opreme i potpisivanje ugovora sa Gradom Pirotom.
U julu 2023. godine postavljene su solarne elektrane na objekte doma kulture u Dojkincima i mesne zajednice u Temskoj.
Od postavljanja solarnih panela do početka rada prošlo godinu dana
U Elektropioniru kažu da je od postavljanja solarnih elektrana do proizvodnje prvih kilovata prošlo godinu dana, tokom kojih su ishodovane i dobijene različite potvrde i rešenja. Potpisan je prvi ugovor za otkup električne energije iz zadružnih solarnih elektrana u Srbiji, a dugi proces se završio pre dva dana potpisivanjem Ugovora o pristupu distributivnom sistemu proizvođača električne energije.
Zadružna energija se širi!
“Smatramo da procedure za priključivanje malih solarnih elektrana na mrežu, kao što je slučaj sa Solarnom Starom za koju je procedura trajala gotovo godinu i po dana, treba da se revidiraju. Projekti koji rade za javni interes moraju biti priključivani po znatno bržoj i jednostavnijoj proceduri, i sa plaćanjem znatno nižih taksi, kako ne bi bili obesmišljeni,” kaže Saša Petrović iz Elektropionira.
Elektropionir nastavlja da radi na pokaznim primerima energije u rukama građana (građanska energija).
Posle prve agrosolarne elektrane Solarna berba, postavljene u februaru na organskoj farmi Organela kod Valjeva, njihov sledeći poduhvat je Solarni Zmaj – zadružna solarna elektrana na krovu osnovne škole u Rumi, čija će realizacija uključiti školsku i širu zajednicu.
Zadružna energija se širi!, poručuje iz Elektropionira.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.