Otpad

Prva reciklažna ostrva u okolini Čačka možda već u septembru

Slika: JKP Komunalac

Objavljeno

02.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Čačak i Javno komunalno preduzeće (JKP) Komunalac planiraju postavljanje više reciklažnih ostrva na problematičnim lokacijama u prigradskim naseljima kako bi se rešio problem neadekvatnog odlaganja otpada. U planu je i da se u samom gradu postavi još devet podzemnih kontejnera pored postojećih pet, u kojima je takođe moguća selekacija na suvi i meki otpad.

Direktor JKP Komunalac Petar Domanović rekao je za Balkan Green Energy News da je za sada u planu da se postavi pet reciklažnih ostrva u prigradskim naseljima i dodao da je reč o prolaznim tačkama na kojima smeće bacaju ne samo meštani već i prolaznici.

On je rekao da očekuje da početkom septembra budu postavljena prva reciklažna ostrva, navodeći da će se paralelno raditi na njihovom postavljanju.

Domanović je rekao da se ovaj projekat finansira sredstvima grada i Komunalca i dodao da postavljanje jednog ostrva okvirno košta između 5.500 i 6.000 evra.

Prema planu tog preduzeća, reciklažna ostrva na kojima će komunalni otpada moći da se odlaže prema vrsti, trebalo bi da budu postavljena u Slatini, Preljini, Prijevoru, Gornjoj Trepči i Loznici. Kao posebno problematična se izdvaja Slatina jer se nalazi na putu Čačak-Kraljevo.

Pre postavljanja reciklažnog ostrva na tom mestu moraće prvo da se raščiste imovinsko-pravna pitanja, odnosno da se utvrdi li se to mesto nalazi u zoni puta, rekao je Domanvić i dodao da je preduslov za postavljanje reciklažnih ostrva da se utvrdi da li se nalaze na gradskom zemljištu, pošto je reč o strukturama koje se ne mogu pomerati.

On je rekao da na području Čačka postoji oko 70 mesnih zajednica i da je u planu da se bar u polovini postave reciklažna ostrva. „Ne mora u svakoj da se naprave, niti ima potrebe za tim, ali bar polovini“, rekao je on i ocenio da će morati da se radi i na promeni svesti građana kada je reč o odlaganju otpada.

Prema njegovim rečima, radiće se i na rešavanju pitanja finansiranja prikupljanja i deponovanja otpada iz seoskih sredina.

„Dogovoreno je sa gradskim vlastima da izađemo do kraja septembra, pre budžeta, sa konkrentim rešenjem finasiranja prikupljanja i deponovanja otpada sa seoskog područja“, rekao je on.

U užem gradskom području pitanje odlaganja i selekcije otpada se rešava putem podzemnih kontejnera. Do sada ih je postavljeno pet, a u planu je da se postavi još devet, rekao je Domanović i dodao da JKP Komunalac radi primarnu selekciju otpada.

Otpad se zatim u kontejnerima za suvi i meki otpad odlaže na regionalnu sanitarnu deponiju Duboko, u okviru istoimenog regionalnog sistema upravljanja otadom, gde se odlaže otpad iz devet lokalnih samouprava.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

2. avgust 2017. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

2. avgust 2017. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

2. avgust 2017. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

2. avgust 2017. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra