OIE

Projekat ZEBRA – prva vetroturbina koja može u potpunosti da se reciklira

Projekat ZEBRA - prva vetroturbina koja može u potpunosti da se reciklira

Foto: Zebra

Objavljeno

23.03.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.03.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Napravljen je prvi prototip lopatice vetroturbine koja u potpunosti može da se reciklira, kao rezultat istraživačkog projekta ZEBRA (Zero wastE Blade ReseArch). Lopatica od 62 metra predstavlja prekretnicu i pomak u industriji vetroturbina, ka cirkularnoj ekonomiji i industriji sa manje otpada.

Najveću termoplastičnu elisu na svetu proizveo je LM Wind Power, u vlasništvu kompanije General Electric, u fabrici u Ponferadi u Španiji. Reciklabilna elisa je dugačka 62 metra i napravljena je od termoplastične smole Elium firme Arkema i staklenim vlaknima koje je razvila kompanija Owens Corning.

Elisa je dugačka 62 metra i napravljena je od termoplastične smole u kombinaciji sa staklenim vlaknima visokih performansi

Istraživački projekat ZEBRA pokrenut je u septembru 2020. godine. Kako se navodi, cilj je bio da se ispita i demonstrira tehnička, ekonomska i ekološka relevantnost termoplastičnih lopatica vetroturbina u punom obimu i primene rešenja za eko-dizajn koja omogućavaju reciklažu.

Rešenja za industriju

„Ovim projektom rešavamo dva ključna izazova u industriji. S jedne strane, napredujemo u našoj viziji Zero Waste Blades sprečavanjem nastanka i recikliranjem proizvodnog otpada. S druge strane, podižemo mogućnost reciklaže lopatica na novi nivo: termoplastični kompozitni materijal na kraju veka trajanja lopatice ima visoku vrednost sam po sebi i može se lako koristiti u drugim industrijama kao  gradivno jedinjenje, ali takođe može da se depolimerizuje i da se smola ponovo koristi u proizvodnji novih lopatica“, kaže John Korsgaard iz LM Wind Powera.

Sečivo je napravljeno nakon što su partneri u konzorcijumu godinu dana razvijali materijal i testirali potkomponente. Projekat ZEBRA predvodio je francuski istraživački centar IRT Jules Verne, a okupio je industrijske kompanije Arkema, CANOE, Engie, LM Wind Power, Owens Corning i Suez.

Ispitivanja do kraja godine

Partneri na projektu rade na razvoju i optimizaciji proizvodnog procesa koristeći automatizaciju za smanjenje potrošnje energije i proizvodnog otpada. Testiranje prototipa u punom obimu počinje uskoro, a puna validacija metoda reciklaže zakazana je za 22. decembar, navode u projektu ZEBRA.

Sledeći koraci su reciklaža proizvodnog otpada, demontaža i reciklaža prototipa i analiza rezultata ispitivanja

LM Wind Power će raditi na ispitivanju životnog veka ovih struktura, kako bi se proverile performanse kompozitnog materijala za buduću održivu proizvodnju lopatica. Sledeći koraci su reciklaža proizvodnog otpada, demontaža i reciklaža prototipa i analiza rezultata ispitivanja.

Projekat traje do sledeće godine. Predstoje izazovi da se sektor energije vetra uvede u cirkularnu ekonomiju na održiv način, u skladu sa principima eko-dizajna, napominju u konzorcijumu okupljenom oko projekta ZEBRA.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

elektricne energije regionu dekarbonizaciji zelenu energiju uloga nuklearki BEF 2025

Dekarbonizacija regiona Jugoistočne Evrope: ubrzano i obnovljivi izvori i nuklearna energija

23. mart 2022. - Predstavnici elektroprivreda i privatnih proizvođača struje su na konferenciji BEF 2025 govorili o različitim pristupima dekarbonizaciji u regionu

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

23. mart 2022. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

beogradski energetski forum 2025 bef energetska tranzicija tehnologije finansiranje turkovic presern

BEF 2025: Tehnologije za energetsku tranziciju postoje, i sve su jeftinije

23. mart 2022. - Učesnici panela Energetska revolucija na delu bili su Maja Turković, CWP, Aleš Prešern, Siemens Energy, i Kristijan Bejnju, Kommunalkredit Austria AG

eu zeleni vodonik subvencije

15 projekata zelenog vodonika dobija skoro milijardu evra iz fondova EU

23. mart 2022. - Subvencije za proizvodnju zelenog vodonika dodeljene su na drugoj po redu aukciji koju je organizovala Evropska banka za vodonik