OIE

Siemens Gamesa proizveo prve reciklabilne elise za vetroturbine

Siemens Gamesa prve reciklabilne elise za vetroturbine

Erich Westendarp from Pixabay

Objavljeno

08.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Siemens Gamesa će opremiti RWE-ov vetropark Kaskasi na Severnom moru turbinama s elisama koje mogu da se recikliraju, zahvaljujući smoli koja može da se izdvoji na kraju životnog veka mašine.

Prve reciklabilne elise za vetroturbine na svetu spremne su za početak komercijalne upotrebe za vetroparkove na vodi. Siemens Gamesa Renewable Energy ih je proizveo u svojoj fabrici u Olborgu u Danskoj i dogovorio se sa RWE-om da ih montira u njenom pogonu Kaskasi u Severnom moru.

Ta vetroelektrana na vodi treba da počne da proizvodi struju sledeće godine, a učinak turbina s lopaticama napravljenim pomoću nove vrste smole biće praćen, stoji u objavi. Elise se sastoje od više materijala koji se učvršćuju smolom da bi struktura bila jaka, fleksibilna i male mase. Nova tehnologija omogućava da se smola rastvori u zagrejanoj, blago kiseloj supstanci i izdvoji za dalje korišćenje, a tako mogu da se izvuku i ostali materijali.

Pohranjivanje na deponijama zauzima prostor, a materijal ostaje neiskorišćen

Prvih šest reciklabilnih turbina imaju dužinu 81 metar. Budući da se prave od fiberglasa, tim komponentama je najteže naći ponovnu upotrebu od svih delova vetrenjače. Dosadašnje tehnologije nisu dovoljno zrele, široko dostupne niti isplative.

Dosadašnje tehnologije recikliranja nisu dovoljno zrele, široko dostupne niti isplative

Budući da se vetroelektrane prve generacije već razmontiravaju, pohranjivanje toliko velikih elemenata je donelo ozbiljne izazove. A iako materijal nije toksičan, barem ne u kratkom roku, industrija pokušava da pronađe način za ponovnu upotrebu.

WindEurope je pozvao Evropsku komisiju da predloži uvođenje zabrane odlaganja istrošenih elisa vetroturbina od 2025. godine.

Dužina lopatica iz svih projekata vetroelektrana na vodi očekivanih do 2050. dostići će preko 22.000 kilometara, a njihova masa će iznositi deset miliona tona, kažu u Siemens Gamesi.

U pripremi su projekti s kompanijama EDF Renewables, wpd

„Odmah se moramo pozabaviti klimatskom krizom i to na holistički način. U pionirskom pristupu cirkularnosti kod vetra – gde elementi doprinose cirkularnoj ekonomiji u industriji vetra – došli smo do veoma važne prekretnice za društvo koje u srži nosi brigu za životnu sredinu“, izjavio je generalni direktor kompanije Siemens Gamesa Andreas Nauen.

Taj špansko-nemački proizvođač vetroturbina radi sa firmama EDF Renewables i wpd na mogućnosti upotrebe više kompleta novih lopatica u izgradnji njihovih budućih vetroelektrana na vodi.

Siemens Gamesa namerava da najkasnije 2040. učini svoje turbine potpuno reciklabilnim, kao i njegov konkurent Vestas.

General Electric je uspostavio partnerstva s kompanijama Veolia North America (VNA) iz Sjedinjenih Država, Neowa iz Nemačke i LafargeHolcim, jednim od najvećih proizvođača cementa na svetu. Ørsted, najveća energetska kompanija u Danskoj, obavezala se u junu da će „ponovo upotrebljavati, reciklirati ili potpuno upotrebljavati“ sve svoje elise.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

8. septembar 2021. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

Evropska unija ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije-studija

EU ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije – studija

8. septembar 2021. - EEB tvrdi da Evropa ima dovoljno zemljišta za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bez ugrožavanja prirode i proizvodnje hrane

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

8. septembar 2021. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

8. septembar 2021. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan