Električna energija

Prodaja toplotnih pumpi u Evropi nezaustavljivo raste – lider Poljska

toplotne pumpe evropa rekord 2022

Foto: HarmvdB from Pixabay

Objavljeno

22.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.02.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropsko tržište toplotnih pumpi u 2022. zabeležilo je još jednu rekordnu godinu – posle rasta od 34 odsto u 2021. sada je povećanje prodaje bilo 38 odsto, saopštila  je Evropska asocijacija toplotnih pumpi (EHPA).

Najviše toplotnih pumpi prodato je Poljskoj, gde jer rast bio 100 odsto, zatim u Češkoj (99 odsto) i Holandiji (80 odsto). Podaci se odnose na 16 država: Austriju, Belgiju, Češku, Dansku, Finsku, Francusku, Holandiju, Italiju, Nemačku, Norvešku, Poljsku, Portugal, Sloveniju, Španiju, Švajcarsku i UK.

Inače, toplotne pumpe su sve popularnije i u regionu Zapadnog Balkana, pa gradske vlasti u Sarajevu nameravaju da ih koirste, a pokazale su se kao odlično rešenje za dekarbonizaciju malih i srednjih preduzeća.

Kada je reč o Evropi, podaci govore da je Finska bila tržište sa najviše toplotnih pumpi prodatih na 1.000 domaćinstava, Norveška je bila druga, a Švedska treća.

EHPA: visoke stope rasta će se najverovatnije nastaviti

Evropsko tržište toplotnih pumpi oborilo je novi rekord u 2022. prema preliminarnim podacima za 16 tržišta, sa oko tri miliona prodatih uređaja, saopštila je EHPA i dodala da sve gvori da će se izuzetan rast nastaviti s obzirom na potrebu dekarbonizacije sektora grejanja i dostizanja ciljeva iz plana REPowerEU.

Slične prognoze, ali na svetskom nivou, nedavno je objavila i Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

Ukupan broj priključenih toplotnih pumpi za grejanje i toplotnih pumpi za toplu vodu u Evropi je dostigao oko 20 miliona. One trenutno obezbeđuju grejanje za oko 16 odsto stambenih i poslovnih zgrada u Evropi.

EHPA procenjuje da su toplotne pumpe prodate 2022. godine zamenile oko četiri milijarde kubnih metara prirodnog gasa, čime su izbegnute emisije CO2 od oko osam miliona tona.

Ako se pogledaju sve toplotne pumpe onda smanjenje emisija dostiže 54 miliona tona što je jednako godišnjim emisijama Grčke, saopštila je ova organizacija.

toplotne pumpe evropa rekord 2022 zemlje

Novak: Još mnogo toga bi trebalo da se uradi

Tomas Novak, generalni sekretar EHPA, rekao je da uprkos fenomenalnim rezultatima, još uvek mnogi u Evropi nemaju toplotnu pumpu iz raznih razloga, od toga da sektor proizvodnje pumpi radi na maksimumu, preko visokih početnih troškova do nedostatka jasnih informacija.

EHPA blisko sarađuje sa koalicijom organizacija i Evropskom komisijom na izradi plana za toplotne pumpe kako bi se ovi problemi rešili, dodao je Novak.

Organizacija navodi da su uslovi poslovanja za ovaj sektor u 2022. bili veom izazovni jer su kapaciteti napregnuti, postoji i problem kvalifikovane radne snage.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija eps rezultati prva polovina 2025

Elektroprivreda Srbije u prvih šest meseci 2025. zabeležila dobit od skoro 234 miliona evra

22. februar 2023. - Elektroprivreda Srbije zabeležila je profit od 27,4 milijarde dinara, a u odnosu na isti period prošle godine to je lošiji rezultat

Nacrt zakona Severnoj Makedoniji aukcije zelenu energiju CfD ugovore

Nacrt zakona u Severnoj Makedoniji predviđa aukcije za zelenu energiju, CfD ugovore

22. februar 2023. - Severna Makedonija je objavila nacrt Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, radi dekarbonizacije energetskog sektora

evropa-negativne-cena-baterije-investicije-naftasi

Negativne cene struje i baterije nude trgovcima veću zaradu nego nafta

22. februar 2023. - Sve je krenulo od negativnih cena, rastućeg fenomena na evropskom tržištu električne energije, ali i pada cena baterija

Plutajuca solarna elektrana spremna prikljucivanje vetropark na Severnom moru

Plutajuća solarna elektrana spremna za priključivanje na vetropark na Severnom moru

22. februar 2023. - Oceans of Energy je sastavio svoje plutajuće fotonaponsko postrojenje Nymphaea Aurora, koje će povezati na vetropark na moru