OIE

ProCredit banka prvi kupac zelene energije sa garancijom porekla

Slika: EPS

Objavljeno

24.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) sklopila je sa ProCredit bankom prvi ugovor o prodaji zelene energije sa garancijom porekla. Dve kompanije potpisale su aneks ugovora kojim se banci izdaje sertifikovana garancija da će joj ubuduće biti isporučivana isključivo električna energija proizvedena u EPS-ovim hidroelektranama (HE), odnosno kapacitetima koji koriste obnovljive izvore energije (OIE).

EPS trećinu proizvodnje dobija iz hidroelektrana, a u toku je i realizacija projekta izgradnje prvog vetroparka u Kostolcu.

Kako navode u EPS-u, ukupna snaga hidroelektrana u vlasništvu ove kompanije je oko 2,9 GW, a godišnja proizvodnja električne energije iz OIE je oko 10.000 GWh.

Kupci koji su na garantovanom snabdevanju (kategorija domaćinstava) ne mogu da kupuju zelenu energiju, jer trenutno za tako nešto ne postoji zakonska mogućnost. Ova opcija je zato moguća samo za komercijalno snabdevanje, objašnjavaju u EPS-u.

Ivan Smiljković, član Izvršnog odbora ProCredit banke, istakao je da je neophodno da se poveća svest o važnosti energetske efikasnosti i OIE kako bi se zaštitila životna sredina.

On je naveo da ProCredit banka već godinama predstavlja jednu od vodećih kompanija u Srbiji, kada je reč o ulaganjima u zaštitu životne sredine.

“Svojim klijentima smo dosad isplatili više od 200 miliona evra kredita za projekte koji doprinose uštedama energije i boljem očuvanju životne sredine. Takođe, zahvaljujući brojnim inovacijama koje smo uveli, ProCredit banka je smanjila svoju potrošnju električne energije za 25%, dok je potrošnja toplotne energije umanjena za gotovo 30%. Nastavljajući sa takvim pristupom, odlučili smo se za poseban ugovor sa EPS-om kako bi ubuduće u svom radu koristili isključivo električnu energiju sa garancijom porekla iz OIE”, istakao je on.

Milorad Grčić, v. d. direktor EPS-a, izjavio je da ova kompanija želi da poveća proizvodnju električne energije iz OIE.

“Obnavljamo i modernizujemo hidroelektrane, a brzo ćemo imati i novi kapacitet koji koristi OIE jer gradimo vetropark u Kostolcu. Ponudom zelene energije EPS potvrđuje opredeljenost da jača ekološku proizvodnju električne energije”, rekao je on.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

24. decembar 2018. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

24. decembar 2018. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

baterijsko skladistenje baterije bess solarpower europe

SolarPower Europe: EU treba 10 puta više baterijskih kapaciteta da bi održala tempo energetske tranzicije

24. decembar 2018. - SolarPower Europe je osnovao inicijativu Battery Storage Europe Platform kako bi podstakao rast baterijskih kapaciteta širom EU.

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

24. decembar 2018. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.