Električna energija

Preispituju se postupci za izgradnju malih hidroelektrana, bez subvencija za nove

izgradnja-malih-hidroelektrana-bez-subvencija

Foto: Pixabay

Objavljeno

28.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predstavnici Vlade Crne Gore najavili su ovih dana preispitivanje postupaka za izgradnju malih hidroelektrana (MHE) i potvrdili da neće biti subvencija za izgradnju novih MHE.

Iako je premijer Duško Marković naglasio da misli da je pitanje izgradnje MHE politizovano, deluje da Vlada ipak ne može da ignoriše proteste građana protiv izgradnje malih hidroelektrana u Plavu i Andrijevici, a od skora i na reci Bukovici.

„Do sada nismo konstatovali nijedu zlouptrebu u procesu davanja saglasnosti za koncesije za mini hidroelektrane (MHE). One su dale značajan doprinos našem energetskom sektoru. Veoma pažljivo pratimo prigovore građana, vodeći računa da li su oni utemeljeni, odnosno da li MHE ugrožavaju životni prostor, poljoprivredu ili bilo koju drugu delatnost”, izjavio je Marković.

On je rekao da je Vlada dala nalog Ministarstvu ekonomije da još jednom pogleda svaki dokument i da vidi da li je napravljen neki propust prilikom dodele koncesija za MHE.

„Ne možemo ostati nemi na bilo kakav protest bilo koga od građana, ali mislim da se radi o našoj institucionalnoj obavezi Vlade da preispitamo sve one dokumente koji su usledili nakon davanja koncesije kako bi bili sigurni da koncesionar koji ima urednu dokumentaciju može nastaviti s radom, a u slučaju da se ispostavi da neki dokument nije izdat na odgovarajući način to može dovesti do prekida ugovora o koncesiji i poništavanju koncesije,“ kazala je Sekulić.

Skupštini predata peticija za moratorijum na MHE

Nataša Kovačević, izvršna direktorka nevladine organizacije (NVO) Green Home, izjavila je da je većina dosadašnjih koncesija za MHE u Crnoj Gori dodeljena bez odgovarajućih planskih i strateških dokumenata, kao i procena o uticajima na životnu sredinu.

NVO Green Home je 15. maja predala Skupštini Crne Gore peticiju, koju je potpisalo preko 6.000 građana, za trajno zaustavljanje gradnje malih hidroelektrana u Crnoj Gori. U peticiji se traži i da se zaustavi davanje i obnavljanje energetskih dozvola po osnovu već podnetih zahteva, dok se ne sprovede strateška procena kumulativnog uticaja na životnu sredinu svih odobrenih projekata MHE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija solarne elektrane krov vrsac hemofarm

Hemofarm pustio u rad jednu od najvećih solarnih elektrana na krovu u Srbiji

28. maj 2019. - Najveća solarna elektrana na krovu nalazi se na pogonima firme Peštan, dok je na drugom mestu postrojenje koje ima Henkel 

vlasinske hidroelektrane eps modernizacija

EPS označio početak modernizacije Vlasinskih hidroelektrana

28. maj 2019. - Projektom modernizacije će se povećati instalisana snaga i produžiti radni vek kaskadnog sistema Vlasinske hidroelektrane

evropska unija eu ruski gas zabrana energetska zajednica

Zabrana ruskog gasa EU je pravno gledano siva zona za Energetsku zajednicu

28. maj 2019. - Tržišta gasa su povezana, pa se efekti već osećaju izvan EU, smatra Mari-Terez Rihter-Kunert, zamenica direktora Sekretarijata Energetske zajednice

bih republic of srpska loans garanties power plants distribution grid petar djokic

Republika Srpska planira kredite od 400 miliona KM za termoelektrane i distributivnu mrežu

28. maj 2019. - Republika Srpska spremna je da izda garancije za kredite vredne 400 miliona KM za ulaganja u proizvodnju struje i distributivnu mrežu