OIE

Potpisani ugovori za prelazak dve toplane u Srbiji sa fosilnih goriva na biomasu

toplane prelazak na biomasu

Slika: Potpisivanje ugovora (Ministarstvo energetike i rudarstva)

Objavljeno

04.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Toplane u šest opština u Srbiji, koje su dosad za proizvodnju toplotne energije koristile fosilna goriva – ugalj i mazut, dobiće 26,7 miliona evra za prelazak na biomasu, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Prve dve opštine čije će toplane raditi na biomasu od 2022. su Priboj i Mali Zvornik. Ugovore o dodeli novca za instaliranje novih kotlova na biomasu i renoviranje sistema daljinskog grejanja potpisali su predstavnici dve opštine sa ministrom Aleksandrom Antićem, dok će ugovore za opštine – Prijepolje, Nova Varoš, Novi Pazar i Majdanpek, biti potpisani u decembru. Kapaciteti kotlova u šest toplana biće ukupno oko 30 MW.

Prve dve opštine čije će toplane raditi na biomasu od 2022. su Priboj i Mali Zvornik

Vrednost investicije u toplane u Priboju i Malom Zvorniku 8,3 miliona evra, a tenderi za izvođenje radova očekuju se do kraja meseca. Opština Priboj je pre nekoliko godina započela prebacivanje svojih kotlarnica na biomasu.

Ukupna vrednost projekta, koji je započeo sredinom 2017, je 26,7 miliona evra, od čega je 20 miliona evra kredit nemačke KfW banke sa kamatnom stopom od 1,1%, dve godine grejs period, uz 18 godina perioda otplate. Banka daje i donaciju od dva miliona evra, a Švajcarska donaciju od 4,75 miliona evra.

KfW banka daje donaciju od dva miliona evra, a Švajcarska donira 4,75 miliona evra

Ministar Antić istakao je da su efekti ovog projekta ekološki, jer se više neće koristiti ugalj i mazut, koji su zagađivali vazduh, zatim smanjenje uvozne zavisnosti i na kraju ekonomski jer će toplane smanjiti troškove i do 15%.

On je rekao da je u Srbiji još 19 toplana pokazalo interesovanje za prelazak na biomasu.

Direktor kancelarije KfW banke u Srbiji Arne Gooss i zamenica direktora Švajcarske kancelarije za saradnju Priska Depnering saglasili su se da je projekat dobar jer podržava borbu protiv klimatskih promena, doprinosi energetskoj efikasnosti, ekonomičnosti i boljem snabdevanju toplotnom energijom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

4. oktobar 2019. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

4. oktobar 2019. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana

subvencije izolacija solarni paneli toplotne pumpe opstine srbija

Subvencije za energetsku efikasnost i čistu energiju još neraspodeljene u skoro 100 mesta u Srbiji

4. oktobar 2019. - Domaćinstva mogu da dobiju 50-65 odsto investicije potrebne za stolariju, izolaciju, solarne kolektore, solarne panele, toplotne pumpe

Stipilo novo pravilo o punjačima u Evropskoj uniji

Evropska unija uvela jedinstveni format punjača za potrošačku elektroniku

4. oktobar 2019. - Novi uređaji koji se prodaju u Evropskoj uniji moraju imati portove za punjenje koji odgovaraju USB-C punjaču