Otpad

Potpisani ugovori za četiri regionalna centra za upravljanje otpadom u Srbiji

otpad regionalni centri srbija ugovori ebrd efd

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

Objavljeno

18.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.01.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija bi u narednih nekoliko godina trebalo da dobije četiri regionalna centra za upravljanje otpadom u Novoj Varoši, Somboru, Valjevu i Užicu.

Ministarstvo zaštite životne sredine, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i četiri lokalne samouprave potpisale su ugovor o prvoj fazi gradnje regionalnih centara za upravljanje otpadom, koji podrazumevaju i reciklažu otpada.

Izgradnju infrastrukture za upravljanje otpadom zajednički finansiraju EBRD sa 75 miliona evra i Francuska agencija za razvoj (AFD) sa još toliko, za šta je već potpisan ugovor o kreditu. Time su stvoreni uslovi, kako je saopštilo Ministarstvo, za realizaciju prve faze projekta, za izgradnju četiri regionalna reciklažna centra.

Prva četiri regionalna centra namenjena su za 30 lokalnih samouprava

Ministarka Irena Vujović je izjavila je da će prva četiri regionalna centra opsluživati oko 30 gradova i opština.

Mateo Kolanđeli, direktor EBRD za Zapadni Balkan i direktor kancelarije u Srbiji, istakao je da su modernizacija sistema upravljanja otpadom i povećanje stope recikliranja ključni za smanjenje zagađenja, omogućavanje cirkularne ekonomije i približavanje Srbije standardima EU.

Filip Orlianž, direktor AFD za Evropu, Bliski istok i Aziju, je istakao da će ovaj projekat građanima Srbije doneti poboljšanje usluga upravljanja otpadom i očuvanja životne sredine.

Inače, pre mesec dana lokalne samouprave Sombor, Kula, Odžak, Apatin i Bač potpisale su sporazum o međuopštinskoj saradnji i osnivanju Regionalnog centra za upravljanje otpadom Rančevo, nedaleko od Sombora, u skladu sa Nacionalnom strategijom upravljanja otpadom.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

18. januar 2022. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

18. januar 2022. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

18. januar 2022. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

18. januar 2022. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada