Životna sredina

Potpisan ugovor o finansiranju novog CHP postrojenja i rešavanju glavnog izvora zagađenja u Zenici

Potpisan-ugovor-o-finansiranju-novog-CHP-postrojenja-zagadjenje-Zenica

Foto: Dans [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Objavljeno

18.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Potpisan je finansijski ugovor za projekat izgradnje novog postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije (CHP) koje će umesto uglja kao gorivo koristiti koksni i visokopećni gas železare u Zenici. Očekuje se da projekat reši problem grejanja i značajno smanji emisije štetnih gasova u jednom od najzagađenijih gradova Evrope, prenose mediji.

Novo postrojenje izgradiće Toplana Zenica, zajedničko preduzeće kompanije ArcelorMittal, najvećeg proizvođača čelika na svetu, Grada Zenice, KPA Unicon iz Finske, i finske finansijske institucije Finnfund.

Biju Nair, generalni direktor kompanije ArcelorMittal Zenica, izjavio je da se početak rada novog postrojenja očekuje u junu 2020. godine. ArcelorMittal Zenica je vlasnik 50% zajedničkog preduzeća Toplana Zenica, dok Grad Zenica ima vlasnički udeo od 20%, a KPA Unicon i Finnfund po 15%.

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) obezbedila je finansijski paket vredan 46 miliona evra za projekat izgradnje novog kogenerativnog postrojenja. Deo paketa je kredit od 28 miliona evra od EBRD-a, a deo kredit od 18 miliona evra koji je odobrila Banca Intesa Sanpaolo S.p.A., saopštio je EBRD.

Postojeće CHP postrojenje železare je jedini izvor daljinskog grejanja zimi, a skoro polovina goriva koje koristi je ugalj, pa je postrojenje veliki izvor zagađenja sumpor-dioksidom (SO2). Zagađenju vazduha doprinose vremenski uslovi i geografski položaj Zenice u kotlini, navodi EBRD.

Projektom izgradnje novog kogenerativnog postrojenja značajno će se smanjiti količina zagađujućih materija koje se ispuštaju u atmosferu. Emisije prašine smanjiće se za 94%, emisije SO2 za 89%, a emisije azotnih oksida za 74%, navodi se u netehničkom rezimeu na sajtu EBRD-a.

Projekat ima za cilj da koncentracije atmosferskih gasova koji nastaju tokom sagorevanja dovede na nivo koji će biti u skladu sa nacionalnim standardima i zahtevima relevantnih propisa EU (Direktiva o velikim ložištima).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

18. mart 2019. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

18. mart 2019. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

18. mart 2019. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

18. mart 2019. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)