Električna energija

Ponuđeno 140 megavata za godišnju aukciju kapaciteta Italija – Crna Gora

interkonekcija kabl aukcije

Objavljeno

09.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

09.12.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Nakon aktiviranja interkonekcije kroz Jadransko more, za 2020. godinu je pokrenut aukcijski postupak za električnu energiju, saopštio je SEE CAO i ponudio po 140 megavata u oba smera. Coordinated Auction Office in South East Europe ili Koordinisana aukcijska kuća u Jugoistočnoj Evropi je primila ponude za alokaciju fizičkih prava prenosa (PTR).

Po ustanovljavanju provizornih rezultata aukcije, rok za žalbe ističe 13. decembra. Poravnanje za godišnju transakciju zakazano je za četiri dana posle toga.

Planirano je da fakture posebno za januar i februar budu izdate takođe 17. decembra, a period za plaćanje se završava poslednjeg dana ove godine. Za dalje mesečne aukcije, fakture za dva meseca unapred su zakazane za koji dan posle početka meseca. Plaćanje je do sredine meseca aukcije, uz varijacije u zavisnosti od radnih dana odnosno vikenda.

Aukcije i transfer dugoročnih prava prenosa su samo za takozvani prekozonski kapacitet. Postoji i mogućnost održavanja zajedničkih aukcija prekozonskog kapaciteta za više granica i smerova po zonama licitacije, navedeno je u pravilima.

Postoji mogućnost održavanja zajedničkih aukcija prekozonskog kapaciteta za više granica i smerova po zonama licitacije

Specifikacija za januarsku operaciju je zabeležena za objavljivanje 18. decembra, a početak je dva dana posle toga. Imaoci dugoročnih prava na prenos mogu da ih prepuste drugom učesniku, ili deo njih, čim budu objavljeni konačni rezultati aukcije. Oni su obavezni da obaveste platformu za alokacije. Najmanji obim je jedan megavat po satu.

Operator sistema prenosa za italijansku zonu CSUD je Terna, a njen partner je Crnogorski elektroprenosni sistem ili CGES. Podvodni strujni interkonektor između dve zemlje uključen je pre mesec dana. Projekat je vredeo 1,15 milijardi evra. Predsednici Serđo Matarela i Milo Đukanović su zvanično pustili vezu u rad.

Kabl spaja transformatore u Čepagatiju u italijanskoj pokrajini Peskara i Lastvu u kotorskoj opštini. Kopneni deo linka većinom ide ispod zemlje. Kapacitet, koji je sada na šeststo megavata, trebalo bi da se za koju godinu udvostruči novim kablom. Prvobitno zamišljena snaga ovog infrastrukturnog podviga bila je 1,2 gigavata.

Komentara: (1)
Dobrivoje Rajkovic / 22.12.2019.

Sa zadovoljstvom sam otkrio Vase aktivnosti po pitanju zastite planete od fisilnih zagadjenja i spreman sam za saradnju sa
Vama.

Pronalazac sam nacina proizvodnje autonomnih elektricnih energija za sve vrste korisnika, transportnih sredstava na elektricne porone koja. se krecu zemljom vazduhom i vodenim povrsinama.

Za autonomnu proizvodnju obnovljive elektricne energije od desetine KWh do neogranicenog broja MWh za potrebe
gradjana srbije.

Predajom patenta zavodu za intelektualnu svojinu proverom je utvrdjeno da u svetu postoje 2000 patenata za proizvodnju elektricne energije, ali nijedan ne koristi nacine prezentovane mojim resenjima pa sam obavestio.

Ministra rudarstva i energetike o mogucstvu proizvodnje zelenih obnovljivih energija

Posto niko iz tog ministarstva nije nasao za shodno da se javi, rado cu primiti Vase novinare i pruziti im opsirnije informacije o nacinima koriscenja prirodnih sila gravitacije, atmosfere i vodenih povrsina za kretanja transportnih sredstava autonomnom proizvodnjom pogonske energije, kao i nacina autonomne proizvodnje elektricne energije za napajanja industrije i drugih potrosaca.

Sa verom da ce Vas medij privuci paznju odgovornim za razvoj i elektrifikaciju srbije Vas pozdravljam.

Dobrivoje Rajkovic

Inovator

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

9. decembar 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

9. decembar 2019. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

9. decembar 2019. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

9. decembar 2019. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC