OIE

Poljska usvojila “istorijski” zakon o vetroelektranama na vodi

vetroelektrane na vodi-Poljska

Foto: Pixabay/PTNorbert

Objavljeno

19.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Poljska je usvojila svoj prvi zakon o vetroelektranama na vodi, koji bi trebalo da doprinese napuštanju fosilnih goriva, ali i da od ove zemlje napravi najvećeg proizvođača energije iz vetroelektrana na Baltičkom moru.

Poljska trenutno nema vetroelektrane na moru, dok se preko 70% električne energije u zemlji proizvodi iz uglja i 10% iz prirodnog gasa i nafte. Sa druge strane, vetroelektrane na kopnu su najveći izvor obnovljive energije u Poljskoj, sa udelom od 10% u ukupnoj proizvodnji struje, navodi WindEurope.

U poljskom NECP-u se vetroelektrane na vodi navode kao ključne za smanjenje emisija CO2

U poljskom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu (NECP), vetroelektrane na vodi se navode kao ključna tehnologija za diversifikaciju energetskog miksa i smanjenje emisija CO2, navodi WindEurope.

Novi zakon predviđa finansijsku podršku investitorima za izgradnju 5.9 GW kapaciteta za vetroelektrane na vodi, i ova sredstva će biti dostupna do kraja juna ove godine. Nakon toga, Poljska će putem aukcija dodeljivati ugovore o razlici u ceni (Contracts for Difference – CfD), piše na sajtu WindEurope.

U zakonu je predviđeno da se instalira 3.8 GW kapaciteta do 2030. godine, a cilj za 2050. je 28 GW

Prve vetroturbine na moru u Poljskoj bi mogle biti postavljene do 2025. godine, a u zakonu je predviđeno da se do 2030. godine instalira 3.8 GW kapaciteta. Cilj za 2050. godinu je 28 GW, što će Poljsku učiniti najvećim proizvođačem energije iz vetroleketrana na Baltičkom moru.

U novembru 2020. godine, Evropska komisija usvojila je strategiju koja predviđa da se ukupni kapaciteti vetroelektrana na vodi u Evropskoj uniji (EU) do 2050. godine uvećaju 25 puta, na 300 GW.

Veliki projekti vetroelektrana na moru mogli bi privući 29 milijardi evra investicija u Poljskoj

Poljska asocijacija za energiju vetra (Polish Wind Energy Association – PSEW) smatra da bi veliki projekti vetroelektrana na moru mogli privući 29 milijardi evra investicija, uz otvaranje desetina hiljada radnih mesta. Novi zakon će takođe doprineti oporavku poljske privrede nakon pandemije oboljenja COVID-19.

Pozdravljajući usvajanje ovog “istorijskog” zakona, direktor WindEurope Giles Dickson rekao je da Poljska sada može da očekuje puno novih radnih mesta i investicija, kao i da će kompanije iz sektora vetroenergije rado pomoći da se sve to ostvari.

Poljske luke postaće centri za skladištenje, sklapanje, transport i održavanje vetroturbina

Kamila Tarnacka, potpredsednica PSEW, kazala je će razvoj ovog sektora pomoći da se revitalizuju poljska brodogradilišta i luke, dok WindEurope napominje da će se luke kao što su Ščećin, Granjsk i Gdinja pretvoriti u centre za skladištenje, sklapanje, transport i održavanje vetroturbina za elektrane na moru.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

19. januar 2021. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

19. januar 2021. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

19. januar 2021. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

19. januar 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama