OIE

Pokrovac: U Hrvatskoj lakše graditi postrojenje na fosilna goriva od 10 MW nego solarno od 1 MW

maja-pokrovac-solar-projekti

Foto: RES Croatia / LinkedIn

Objavljeno

27.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.11.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Propisi u Hrvatskoj omogućavaju da se u industrijskim zonama grade postrojenja na fosilna goriva toplotne snage do 10 MW bez OPOU-a (ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš), ali se na istom mestu solarne elektrane snage manje od 1 MW ne mogu graditi bez elaborata na koji se čeka najmanje pola godine, izjavila je Maja Pokrovac, direktorica udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH).

Na elaborat se čeka šest do osam meseci, a neki su čekali i po godinu dana, rekla je Pokrovac u emisiji Poslovni tjedan Hrvatskog radija. Ovakva situacija opstaje uprkos tome što je Evropska unija postavila obnovljive izvore energije kao preovlađujući javni interes pri donošenju javnih politika i podzakonskih akata u zemljama članicama.

EU je obnovljive izvore postavila kao prioritet za nacionalne javne politike i podzakonska akta

Tema emisije bili su novi propisi EU o obnovljivim izvorima energije i situacija u Hrvatskoj u toj oblasti. Pored Maje Pokrovac, u raspravi su učestvovali Ivo Milatić, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Emanuel Kovačić iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Ivo Čović iz Hrvatske gospodarske komore (HGK).

Pokrovac: Pravila za priključenje obnovljivih izvora na mrežu su katastrofalna

Pokrovac je takođe rekla da su pravila za priključenje na mrežu postrojenja na obnovljive izvore u Hrvatskoj „katastrofalna.“ Ona je navela da investitori koji žele da priključe elektranu na mrežu ne znaju u kojoj količini će ta energija biti preuzeta, da moraju „sve unapred platiti,“ kao i da još uvek nema jedinične cene.

To, prema njenim rečima, znači da oni koji žele raditi takve projekte uopšte ne mogu da izračunaju njihovu isplativost, pa nijedna banka neće finansirati takav projekat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

27. novembar 2023. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

27. novembar 2023. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

27. novembar 2023. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

27. novembar 2023. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.