OIE

Počinje treća faza projekta „Solarni katuni“, biće ugrađena 54 fotonaponska sistema

Počinje treca faza projekta Solarni katuni, bice ugradjena 54 fotonaponska sistema

Photo: Ministarstvo ekonomije Crne Gore

Objavljeno

04.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo ekonomije, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja, započelo je treću fazu projekta “Solarni katuni”, u okviru koje će biti ugrađena 54 fotonaponska sistema na katunima u Crnoj Gori.

“Za treću fazu projekta izdvojena su budžetska sredstva od skoro 55.000 evra. Navedeni iznos odnosi se na 70 odsto ukupne vrednosti projekta, dok je 30 odsto učešće korisnika”, saopštilo je crnogorsko Ministarstvo ekonomije.

Za potrebe sprovođenja ove faze projekta, a u skladu sa sprovedenim javnom nabavkom za nabavku i instalaciju fotonaponskih sistema na katunima u Crnoj Gori, angažovana je firma BB Solar iz Podgorice.

U okviru prve dve faze projekta, koje su sprovedene 2012. i 2013. godine, ugrađeno je ukupno 189 fotonaponskih sistema na katunima u Crnoj Gori, za šta je iz budžeta izdvojeno 154.400 evra. Završetak treće faze projekta očekuje se u prvoj polovini ove godine, nakon čega će ukupan broj ugrađenih fotonaponskih sistema na crnogorskim katunima biti 243.

Ministarstva ekonomije i poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2011. godine sprovode projekat “Solarni katuni”, koji ima za cilj da se što većem broju domaćinstava omoguće bolji uslovi života i rada, kao i da se stvore uslovi za povećavanje broja stočara na katunima.

“Projekat predstavlja jedan od pionirskih projekata u oblasti iskorišćavanja značajnog solarnog potencijala u Crnoj Gori. Ugradnjom fotonaponskih solarnih sistema rešavaju se problemi snabdevanja električnom energijom, što smanjuje potrebu za elektrifikacijom određenih područja, a energija dobijena na ovaj način je besplatna za korisnike objekata”, navode u Ministarstvu ekonomije.

Projektom se, kako dodaju, promovišu strateški principi promocije energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, kao i osnovna načela regionalnog razvoja Crne Gore, sa posebnim fokusom na razvoj severnog regiona kroz primenu niskougljeničnih tehnologija i održivi razvoj poljoprivrede.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

4. januar 2018. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

4. januar 2018. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

4. januar 2018. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

4. januar 2018. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije